Reklama
Rozwiń

Określanie wartości początkowej środka trwałego (1)

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej u większości przedsiębiorców pojawiają się środki trwałe. Mogą one zostać kupione lub wzięte w leasing. Od sposobu w jaki przedsiębiorca wszedł w ich posiadanie może zależeć metoda ich wyceny.

Publikacja: 10.05.2022 21:52

Określanie wartości początkowej środka trwałego (1)

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 i 16 ustawy o rachunkowości, przez środki trwałe należy rozumieć rzeczowe aktywa trwałe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności (wyznaczonym jego przydatnością gospodarczą, na którą wpływają takie czynniki, jak: liczba zmian, na których pracuje środek trwały; tempo postępu techniczno-ekonomicznego; wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów; ograniczenia prawne czasu używania środka trwałego; oczekiwana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego)dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (np. nieruchomości, w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, lokale będące odrębną własnością, a także maszyny, urządzenia, środki transportu oraz ulepszenia w obcych środkach trwałych). Z kolei, środki trwałe w budowie oznaczają zaliczane do aktywów trwałych – środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
podatki
Co z podatkiem od nieruchomości? Podatnicy mają problem, posypią się kary