Aktualizacja: 06.12.2024 19:06 Publikacja: 24.07.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
W tym roku podatnicy po raz pierwszy wypełniają obowiązki dotyczące dokumentowania transakcji pośrednio rajowych. Choć od uchwalenia nowych regulacji minęło już półtora roku, wciąż wielu nie wie jak je stosować. Widomym znakiem wątpliwości jest zalew próśb o wypełnianie oświadczeń o niejasnej treści, który dotyka wszystkich większych podatników. Dlaczego je otrzymujemy? Czy mamy obowiązek je odsyłać? Czy powinniśmy wysyłać własne? Na czym polega nowa regulacja?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Od przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowy PIT i ustalać daty powstania przychodu z działalności gospodarczej dopiero w dacie uregulowaniu należności przez kontrahenta.
Podatnicy prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą będą mogli od przyszłego roku wybrać kasowy PIT i opodatkować przychód dopiero wtedy, gdy otrzymają zapłatę od swojego kontrahenta. Wybór nowych zasad jest dobrowolny.
Podatnicy powinni już teraz obliczyć swój wynik podatkowy i przeprowadzić analizę zwolnień podmiotowych, a więc ustalić czy podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym, a jeśli tak, to wybrać najkorzystniejszy sposób liczenia podatku do zapłaty.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Święty Mikołaj też czasem musi się rozliczyć z fiskusem – przypomina Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradczyni podatkowa, dyrektor zarządzająca w kancelarii Vialto Partners Poland.
Ostatnią rzeczą, której dziś potrzeba szpitalom, są kłopoty z fiskusem. Ten zaś oczekuje zapłacenia przez nie podatku od dochodu w sytuacji, gdy toną w długach, a NFZ zalega z zapłatą części zobowiązań wobec nich.
Szpitale muszą płacić podatek do dochodów, choć wykazują straty. To absurd akceptowany od lat przez urzędy skarbowe.
W listopadzie został udostępniony kolejny projekt ustawy mającej implementować dyrektywę NIS2 oraz zestaw narzędzi Toolbox 5G. Kto będzie zobowiązany do stosowania procedur w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2025 roku?
Republika Malty zyskała międzynarodową renomę dzięki m.in. stabilności politycznej, przyjaznemu systemowi podatkowemu oraz rozwijającej się dynamicznie tradycji ustanawiania fundacji prywatnych. Jak na tle jurysdykcji maltańskiej wypada polska fundacja rodzinna?
Firma zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na profity dla pracowników i współpracowników. Za wyjątkiem alkoholu.
Niezgłoszona fiskusowi pożyczka od najbliższej rodziny, otrzymana do ręki i wpłacona na własne konto może być opodatkowana sankcyjną stawką podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nie spełnia bowiem wymogu udokumentowania jej przelewem bankowym.
Znowelizowane przepisy ustawy powodziowej przewidują, że przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą starać się m.in. o umorzenie składek ZUS. A pracownicy z terenów powodziowych będą mogli korzystać z 20 dni wolnych jeszcze w 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas