Główne mity, które powstrzymują firmy przed korzystaniem z ulgi B+R

Mimo że wachlarz zachęt dla innowatorów w Polsce jest bardzo szeroki, nadal duża część przedsiębiorców nie korzysta nawet z podstawowego i najbardziej przystępnego mechanizmu, jakim jest ulga na badanie i rozwój. Dlaczego tak się dzieje? Przedsiębiorców hamuje przede wszystkim obawa przed dodatkową pracą oraz mylne przekonania dotyczące wymagań stawianych takim projektom.

Publikacja: 27.09.2022 17:42

Główne mity, które powstrzymują firmy przed korzystaniem z ulgi B+R

Foto: Adobe Stock

Z roku na rok systematycznie wzrasta liczba przedsiębiorstw korzystających z ulgi na badania i rozwój. Od początku jej funkcjonowania, czyli od 2016 r., podatnicy PIT i CIT odliczyli niemal 9 mld zł kosztów kwalifikowanych. W roku podatkowym 2020 po ulgę B+R sięgnęło 3237 firm (Ministerstwo Finansów nie podało jeszcze danych dla roku 2021).

Mimo rokrocznych wzrostów liczby beneficjentów, wciąż jest to rozwiązanie mało popularne. Firmy często podchodzą do ulgi B+R z rezerwą, obawiając się dodatkowych nakładów pracy. Zdarza się także, że mają mylne wyobrażenie o wymaganiach, które należy spełnić, aby otrzymać zwrot podatkowy. Tymczasem ulga na badania i rozwój jest najbardziej przystępnym rozwiązaniem zapewniającym dodatkowe finansowanie projektów innowacyjnych. Poniżej przedstawiamy główne mity, które pokutują wśród przedsiębiorców i niesłusznie zniechęcają ich do uzyskania oszczędności.

Pozostało 87% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czym jest globalny podatek wyrównawczy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jakie ma uprawnienia i za co odpowiada przedstawiciel podatkowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak prawidłowo określić wartość składników majątku spółki
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Zerowy VAT na pomoc dla powodzian
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Nawet jedna transakcja może uczynić podatnikiem VAT