Reklama
Rozwiń

Zwrot kosztów przesyłki nie rzutuje na limit zwolnienia z podatku VAT

Środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy jako zwrot poniesionych przez niego wydatków na opłacenie w imieniu kupującego wysyłki towaru nabytego przez internet, nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Publikacja: 02.10.2022 14:47

Zwrot kosztów przesyłki nie rzutuje na limit zwolnienia z podatku VAT

Foto: Adobe Stock

Firmy prowadzące sprzedaż detaliczną towarów przez internet często wysyłają towar do klientów za pośrednictwem firm kurierskich. W regulaminach sprzedaży online niektórych firm prowadzących taką sprzedaż jest zapis, zgodnie z którym każdy nabywca, kupując towar bezpośrednio w danym sklepie internetowym (poprzez aukcje), automatycznie udziela sprzedającemu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów (tj. firmą kurierską) na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt kupującego. Każdy kupujący musi zaakceptować taki zapis regulaminu. W takich przypadkach kupujący płacą na rachunek bankowy danego sprzedawcy kwotę za zakupiony towar powiększoną o koszty przesyłki. Firmy kurierskie wystawiają miesięczne faktury, które dokumentują poniesione przez danego sprzedawcę koszty dostawy sprzedanych towarów. Niektóre firmy prowadzące tego typu sprzedaż korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W ich przypadku pojawia się wątpliwość, czy środki pieniężne, które wpływają na ich rachunek bankowy z tytułu zwrotu poniesionych wydatków na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki zakupionego towaru, podlega opodatkowaniu VAT, a tym samym czy powinny być uwzględnione przy obliczaniu limitu zwolnienia podmiotowego w VAT.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
podatki
Co z podatkiem od nieruchomości? Podatnicy mają problem, posypią się kary