Aktualizacja: 16.02.2025 15:03 Publikacja: 13.11.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 października 2022 r. (II FSK 298/20).
Podatnik w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi platformę zniżkową, na której zbierane są informacje na temat zniżek i nowości zakupowych w centrach handlowych, sklepach internetowych i stacjonarnych oraz w restauracjach. W celu promocji platformy wśród jak najszerszej grupy użytkowników organizowane są przez spółkę różnego rodzaju akcje marketingowe m.in. w formie konkursów. W niektórych sytuacjach podatnik współorganizuje konkursy ze swoimi partnerami biznesowymi w ten sposób, że pokrywają oni koszty zakupu nagród. Konkursy mają regulaminy i polegają na tym, że uczestnik ma do wykonania określone zadanie konkursowe, po wykonaniu którego i przy spełnieniu pozostałych warunków regulaminu danego konkursu, otrzymuje nagrodę. Uczestnicy konkursów ubiegają się o zdobycie przewidzianych nagród. Nagrody mają postać wyrażonych kwotowo kuponów rabatowych, kodów uprawniających do zastosowania procentowej zniżki na zakup towaru lub usługi oraz kodów wymienialnych na bilet do kina, które w razie ich niewykorzystania w określonym terminie wygasają. W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytała organ czy po stronie zwycięzców konkursu powstaje przychód podatkowy, a jeśli powstaje, to czy korzysta on ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Zdaniem podatnika wydane nagrody nie są przychodem podatkowym laureatów, a gdyby organ stwierdził inaczej, powinien uznać, że znajdzie w tym przypadku zastosowanie wskazane zwolnienie.
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Policjantowi, który zostawił zatrzymanego pod opieką żołnierza WOT, przybranego do policyjnego patrolu, grozi dyscyplinarka. Żołnierz nie ma bowiem w patrolu takich samych uprawnień jak funkcjonariusz.
Osoby, które przekazały darowiznę na cele kultu religijnego, czyli na przykład na Kościół czy związek religijny, mogą – pod pewnymi warunkami – skorzystać z ulgi podatkowej.
13. emerytura nie jest zwolniona z podatku dochodowego. Tym samym emerytom są z niej pobierane zaliczki. Niektórzy z nich mogą jednak otrzymać ich zwrot w następnym rocznym zeznaniu podatkowym.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę aplikantki adwokackiej na uchwałę Prezydium NRA podjętą w trybie autokontroli. Sprawa dotyczy zwolnienia z opłat za aplikację z uwagi na wyjątkową sytuację życiową.
Wypełnianie zeznań rocznych w aplikacji mobilnej w telefonie i rozbudowany kreator pomagający ryczałtowcom sporządzić PIT-28: to najważniejsze zmiany w usłudze Twój e-PIT - mówi Maria Chober, zastępca dyrektora w Departamencie Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas