Reklama
Rozwiń

Nie ma przysporzenia, nie ma przychodu

Samo otrzymanie nagrody w postaci kuponów rabatowych uprawniających do zniżki, nawet jeżeli jest ona określona kwotowo, nie powoduje powstania przychodu po stronie podatnika.

Publikacja: 13.11.2022 02:00

Nie ma przysporzenia, nie ma przychodu

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 października 2022 r. (II FSK 298/20).

Podatnik w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi platformę zniżkową, na której zbierane są informacje na temat zniżek i nowości zakupowych w centrach handlowych, sklepach internetowych i stacjonarnych oraz w restauracjach. W celu promocji platformy wśród jak najszerszej grupy użytkowników organizowane są przez spółkę różnego rodzaju akcje marketingowe m.in. w formie konkursów. W niektórych sytuacjach podatnik współorganizuje konkursy ze swoimi partnerami biznesowymi w ten sposób, że pokrywają oni koszty zakupu nagród. Konkursy mają regulaminy i polegają na tym, że uczestnik ma do wykonania określone zadanie konkursowe, po wykonaniu którego i przy spełnieniu pozostałych warunków regulaminu danego konkursu, otrzymuje nagrodę. Uczestnicy konkursów ubiegają się o zdobycie przewidzianych nagród. Nagrody mają postać wyrażonych kwotowo kuponów rabatowych, kodów uprawniających do zastosowania procentowej zniżki na zakup towaru lub usługi oraz kodów wymienialnych na bilet do kina, które w razie ich niewykorzystania w określonym terminie wygasają. W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytała organ czy po stronie zwycięzców konkursu powstaje przychód podatkowy, a jeśli powstaje, to czy korzysta on ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Zdaniem podatnika wydane nagrody nie są przychodem podatkowym laureatów, a gdyby organ stwierdził inaczej, powinien uznać, że znajdzie w tym przypadku zastosowanie wskazane zwolnienie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem