Reklama
Rozwiń

Fundacja rodzinna tuż-tuż. Jakie zmiany w podatkach

W większości sytuacji fundacja rodzinna nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Także wkłady wnoszone do niej jako mienie w celu pokrycia funduszu założycielskiego będą po jej stronie neutralne w CIT.

Publikacja: 15.05.2023 02:00

Fundacja rodzinna tuż-tuż. Jakie zmiany w podatkach

Foto: Adobe Stock

Fundacja rodzinna jest nową instytucją w polskim prawie. Ma zabezpieczać rodzinny majątek i funkcjonowanie firmy, gdy spadkobiercy przedsiębiorcy nie chcą albo nie mogą nim bezpośrednio zarządzać. Została uregulowana w nowej ustawie o fundacji rodzinnej, która przewiduje również dotyczące fundacji rozwiązania podatkowe. Przewidziany w polskim prawie sposób opodatkowania fundacji rodzinnej odbiega od typowego modelu rozliczeń osób prawnych. Przewiduje bowiem istotne uprzywilejowanie tej formy prawnej. Osoba prawna jaką jest fundacja podlega pod regulacje podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) już od momentu działania jako fundacja rodzinna w organizacji. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT (który wejdzie w życie 22 maja br.) fundacji rodzinnej dotyczy zwolnienie podmiotowe. Oznacza to, że w większości sytuacji fundacja rodzinna nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. W konsekwencji także wkłady do fundacji rodzinnej, wnoszone jako mienie w celu pokrycia funduszu założycielskiego, są neutralne w CIT po stronie fundacji. Gromadzenie przez nią majątku, a także prowadzenie większości przewidzianych przez prawo form działalności będzie w zasadzie wolne od podatku dochodowego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa