Reklama
Rozwiń

Cash-pooling obsługiwany przez bank również z dokumentacją cen transferowych

Na uczestnikach systemu cash- -poolingu spoczywa obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, przy założeniu przekroczeniu określonego w ustawie progu wartościowego dla wartości kapitału transakcji i braku możliwości skorzystania ze zwolnień. Nie zmienia tego fakt, że to niezależny bank obsługuje rozliczenia między stronami, w tym faktycznie przelewa środki między poszczególnymi rachunkami w ramach systemu.

Publikacja: 19.06.2023 02:00

Cash-pooling obsługiwany przez bank również z dokumentacją cen transferowych

Foto: Adobe Stock

Z takim stanowiskiem wnioskodawcy zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji wydanej 4 maja 2023 r. (0111- KDIB1-3.4010.134.2023.2.PC).

Spółka złożyła w marcu 2023 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i ustalenia czy w związku z uczestnictwem w systemie cash-poolingu będzie na niej oraz na pozostałych podmiotach w grupie (będących uczestnikami systemu) spoczywać obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 11k ust. 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca wraz z podmiotami powiązanymi zamierzają zawrzeć z niezależnym bankiem z siedzibą w Polsce umowę systemu zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków, na podstawie której świadczona będzie na ich rzecz usługa zarządzania płynnością finansową, tzw. cash-pooling. Zgodnie z treścią wniosku usługa cash-poolingu polega na zarządzaniu przez bank fizycznymi przepływami środków finansowych między rachunkami bieżącymi klientów tej usługi. Celem zawarcia danej umowy jest możliwie najbardziej efektywne zarządzanie posiadanymi środkami pieniężnymi, efektywne finansowanie bieżących potrzeb uczestników systemu cash-poolingu w zakresie kapitału obrotowego oraz poprawa płynności finansowej zarówno poszczególnych uczestników, jak i całej grupy.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa