Aktualizacja: 13.01.2025 00:44 Publikacja: 19.06.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Z takim stanowiskiem wnioskodawcy zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji wydanej 4 maja 2023 r. (0111- KDIB1-3.4010.134.2023.2.PC).
Spółka złożyła w marcu 2023 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i ustalenia czy w związku z uczestnictwem w systemie cash-poolingu będzie na niej oraz na pozostałych podmiotach w grupie (będących uczestnikami systemu) spoczywać obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 11k ust. 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca wraz z podmiotami powiązanymi zamierzają zawrzeć z niezależnym bankiem z siedzibą w Polsce umowę systemu zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków, na podstawie której świadczona będzie na ich rzecz usługa zarządzania płynnością finansową, tzw. cash-pooling. Zgodnie z treścią wniosku usługa cash-poolingu polega na zarządzaniu przez bank fizycznymi przepływami środków finansowych między rachunkami bieżącymi klientów tej usługi. Celem zawarcia danej umowy jest możliwie najbardziej efektywne zarządzanie posiadanymi środkami pieniężnymi, efektywne finansowanie bieżących potrzeb uczestników systemu cash-poolingu w zakresie kapitału obrotowego oraz poprawa płynności finansowej zarówno poszczególnych uczestników, jak i całej grupy.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Status dotacji nie jest jednoznacznie uregulowany w ustawach podatkowych, co w przypadku każdego z tych podatków może skutkować wątpliwościami odnośnie do ustalenia prawa do stosowania preferencji.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
O tym, jaki podatek zapłacimy w przypadku wynajmu czy sprzedaży budynku czy lokalu, decyduje wiele czynników, m.in. wybrana forma opodatkowania i decyzja odnośnie do zakwalifikowania nieruchomości do majątku prywatnego albo firmowego.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Od 1 stycznia 2025 r. właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Ostrzegaliśmy ostatnio, że przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatkową. Co mówią nowe przepisy i jakich budowli dotyczą? Zapraszamy na kolejny webinar "Rzeczpospolitej".
Samorząd może odliczać VAT od działalności cmentarza według proporcji udziału liczby pochówków dokonanych w danym roku odpłatnie w całkowitej ich liczbie z danego roku.
Z uwagi na fakt, iż wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, nie musi zostać też wliczona do podstawy wymiaru składek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas