Aktualizacja: 20.04.2025 01:57 Publikacja: 21.08.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Ryczałtowo określona wartość przedmiotowego nieodpłatnego świadczenia, zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT, obejmuje wyłącznie świadczenie wynikające z udostępnienia samochodu służbowego do celów prywatnych pracownikowi. Zryczałtowane kwoty określone zgodnie z art. 12 ust. 2a-2c ustawy o PIT stanowią przychód pracownika doliczany do innych przychodów ze stosunku pracy.
Zasady te nie znajdą natomiast zastosowania, w sytuacji gdy do celów prywatnych samochody służbowe są użytkowane przez osoby uzyskujące przychody z działalności wykonywanej osobiście, np. gdy członek zarządu uzyskuje przychody ze źródła, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT (por. interpretacje indywidualne dyrektora KIS z 10 stycznia 2023 r., 0113-KDIPT2-3. 4011.823.2022.1.MS i z 2 września 2022 r., 0114-KDIP2-2.4011.545.2022.1.IN). W takich przypadkach do sposobu ustalenia wartości przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z używaniem samochodu służbowego (stanowiącego własność spółki), który taka osoba wykorzystuje do celów prywatnych, zastosowanie znajdzie art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT. Oznacza to, że w sytuacji gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik (np. spółka) nie świadczy usług najmu samochodów, to w celu ustalenia wartości świadczenia w postaci udostępniania przez nią samochodu służbowego do celów prywatnych zarządzającemu należy uwzględnić ceny rynkowe stosowane przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas