Reklama
Rozwiń

Kiedy środki na aktywizację bezrobotnych są zwolnione z PIT

Polski Ład zwolnił z podatku jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy absolwentom centrum integracji społecznej oraz klubów integracji społecznej.

Publikacja: 27.11.2023 02:00

Kiedy środki na aktywizację bezrobotnych są zwolnione z PIT

Foto: Adobe Stock

Stosownie do dodanego od 1 stycznia 2022 r. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 121a ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane na podstawie art. 46 ust. 1b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy absolwentom centrum integracji społecznej oraz absolwentom klubów integracji społecznej.

Celem dodanego od 1 stycznia 2022 r. zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 121a ustawy PIT było, jak czytamy w uzasadnieniu projektu Polskiego Ładu „(…) przeniesienie do ustawy PIT postanowień rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania podatku dochodowego od świadczeń otrzymanych przez podatników stanowiących instrumenty runku pracy (rozporządzenie z 23 grudnia 2019 r. opublikowane w Dz.U. pod poz. 2522, które zaniechaniem obejmuje wymienione w nim świadczenia uzyskane do końca 2021 r.). Na tej podstawie ze zwolnienia od opodatkowania będą podlegały m.in. stypendia otrzymane na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (…)”.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa