Aktualizacja: 04.04.2025 05:34 Publikacja: 22.01.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Zmiany w przepisach o cenach transferowych sprawiły, że organy podatkowe zaczęły bardziej szczegółowo badać transakcje zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była nowelizacja przepisów, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Ustawodawca znacząco rozbudował regulacje i przystosował je do standardów wypracowanych w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Poprzednie regulacje ograniczały się de facto jedynie do możliwości szacowania przez organ ceny transakcji pod kątem zachowania zasady ceny rynkowej. Widząc potencjał w regulacjach o cenach transferowych organy podatkowe zdecydowały się na masowe wszczęcie kontroli celno--skarbowych. Przedmiotem tych kontroli stały się rozliczenia z lat 2014–2018, czyli z okresów sprzed nowelizacji.
Od 1 kwietnia br. podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS muszą w korespondencji z organami publicznymi...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Sądy potwierdzają, że faktura wystawiona przed faktycznym wykonaniem usługi lub dostawą towaru, ale dokumentując...
Od 1 stycznia mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z...
Jeżeli za usługi agroturystki (bez wyżywienia), świadczone dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, r...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Transakcje finansowe między podmiotami powiązanymi niezmiennie budzą wątpliwości. Ich źródłem jest m.in. obowiąz...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas