Julita Karaś-Gasparska: Kasowy PIT już niebawem

Jedną z obietnic wyborczych skierowanych do biznesu (obok m.in. reformy składki zdrowotnej – cały czas czekamy!) była walka z zatorami płatniczymi, w czym ma pomóc kasowa metoda rozliczania PIT.

Aktualizacja: 28.08.2024 07:20 Publikacja: 25.08.2024 23:30

PIT

PIT

Foto: Adobe Stock

Obecnie przedsiębiorcy rozliczają się według tzw. metody memoriałowej. Oznacza to, że muszą zapłacić podatek dochodowy po uzyskaniu przychodu należnego, czyli nawet wtedy, gdy nie dostali jeszcze zapłaty od swojego kontrahenta. Koszty rozliczają natomiast na podstawie faktury, także gdy jeszcze za nią nie zapłacili. Rządowy projekt zmian podatkowych zakłada, że od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli stosować kasową metodę rozliczeń. Jeśli podatnik ją wybierze, to będzie mógł wykazać przychód dopiero wtedy, gdy dostanie zapłatę od kontrahenta. Koszt uwzględni natomiast wtedy, gdy sam zapłaci za zakupione towary lub usługi. Kasowa metoda oznacza zatem, że podatek zostanie rozliczony później – dopiero gdy należności zostaną uregulowane, ale nie później niż po dwóch latach albo w momencie likwidacji działalności.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak opodatkować wyciąg narciarski podatkiem od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zapłata przedawnionych odsetek – skutki w CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Planujesz reorganizację transgraniczną? Najpierw uprzedź fiskusa
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wynajem pokoi gościnnych na wsi podlega VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak mikro i małe jednostki amortyzują środki trwałe
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak są miarkowane sankcje VAT