Jak zawsze początek kolejnego roku oznacza zmiany w przepisach podatkowych. Omawiamy je już od jakiegoś czasu, jak choćby tydzień temu zasady korzystania z kasowego PIT.

Od 1 stycznia największe przedsiębiorstwa oraz podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować szczegółowe dane finansowe w ustandaryzowanym formacie elektronicznym JPK_CIT. Oznacza to, że firmy powinny dostosować swoje systemy oraz procesy, aby spełniać nowe wymagania. Jaki jest harmonogram wprowadzania nowych obowiązków i jakie działania należy podjąć, aby się do nich przygotować piszemy w artykule: „Najwyższy czas przygotować firmę na JPK_CIT”.

Od przyszłego roku małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich UE. Zmiany te mają na celu uproszczenie rozliczeń podatkowych oraz wsparcie firm, które prowadzą działalność transgraniczną. Jak korzystać z tych limitów i kogo one dotyczą wyjaśniamy w tekście: „Od przyszłego roku dwa limity zwolnienia z VAT”.

W przyszłym roku wejdą w życie także przepisy o globalnym podatku wyrównawczym (Pillar2). W kolejnym już artykule cyklu („Substrat majątkowo-osobowy pozwala uniknąć nadmiernego opodatkowania”) omawiamy wyłączenie dotyczące substratu majątkowo-osobowego, który jest elementem kalkulacji tego podatku. Stanowi on specyficzny rodzaj bezpiecznej przystani, która pozwala uniknąć nadmiernego opodatkowania globalnym podatkiem minimalnym tam, gdzie byłoby to nieuzasadnione.

W przyszłym roku czeka nas także m.in. nowa definicja budowli i budynku w podatku od nieruchomości, obniżka składki zdrowotnej i podwyżka akcyzy, o czym będziemy pisać w kolejnych dodatkach. Nie zmienią się natomiast progi podatkowe w PIT i kwota wolna, która – mimo obietnic wyborczych – pozostanie na niezmienionym poziomie. Zapraszam do lektury.