Aktualizacja: 11.04.2021 08:57 Publikacja: 11.04.2021 08:57
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2020 r. (0111-KDIB3-1.4012.719.2020.1.KO).
Wnioskodawca (dalej: agent), będący czynnym podatnikiem VAT, prowadził jednoosobową działalność gospodarczą sklasyfikowaną w PKD jako działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju (46.19.Z). W ramach prowadzonej działalności agent zawarł z dającym zlecenie (dalej: zleceniodawca) umowę agencyjną, polegającą na świadczeniu przez niego usługi stałego i odpłatnego pozyskiwania zamówień na elementy i podzespoły konstrukcji stalowych. Po około trzech latach współpracy umowa została wypowiedziana przez zleceniodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W związku ze zgłaszanymi przez agenta roszczeniami, strony umowy podjęły negocjacje zmierzające do ugodowego zakończenia sporu. Finalnie, strony zawarły ugodę pozasądową, na podstawie której zleceniodawca zobowiązał się do zapłaty na rzecz agenta kwoty 185 tys. zł netto, z której nieco ponad 130 tys. zł netto stanowiło świadczenie wyrównawcze. Po uzyskaniu należności, agent powziął wątpliwości co do opodatkowania VAT kwoty świadczenia wyrównawczego wynikającej z ugody.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy nie nadaje statusu studenta ani ucznia, który jest podstawą do zwolnienia ze składek umowy zlecenia zawartej z takimi osobami.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.
Opłaty za spotkania z psychoterapeutą to wydatki osobiste. Nie można ich zaliczyć do firmowych kosztów – twierdzi skarbówka.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas