Aktualizacja: 11.04.2021 08:57 Publikacja: 11.04.2021 08:57
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2020 r. (0111-KDIB3-1.4012.719.2020.1.KO).
Wnioskodawca (dalej: agent), będący czynnym podatnikiem VAT, prowadził jednoosobową działalność gospodarczą sklasyfikowaną w PKD jako działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju (46.19.Z). W ramach prowadzonej działalności agent zawarł z dającym zlecenie (dalej: zleceniodawca) umowę agencyjną, polegającą na świadczeniu przez niego usługi stałego i odpłatnego pozyskiwania zamówień na elementy i podzespoły konstrukcji stalowych. Po około trzech latach współpracy umowa została wypowiedziana przez zleceniodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W związku ze zgłaszanymi przez agenta roszczeniami, strony umowy podjęły negocjacje zmierzające do ugodowego zakończenia sporu. Finalnie, strony zawarły ugodę pozasądową, na podstawie której zleceniodawca zobowiązał się do zapłaty na rzecz agenta kwoty 185 tys. zł netto, z której nieco ponad 130 tys. zł netto stanowiło świadczenie wyrównawcze. Po uzyskaniu należności, agent powziął wątpliwości co do opodatkowania VAT kwoty świadczenia wyrównawczego wynikającej z ugody.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Minimalny podatek dochodowy należy rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca br.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Połączenie spółek z o.o. (udziałowca i spółki zależnej) będących polskimi rezydentami podatkowymi jest neutralne podatkowo.
Jeśli przedsiębiorca nie odpowiada za śmierć zatrudnionego zleceniobiorcy, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wypłacone rodzinie odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Czy przedsiębiorca zajmujący się doradztwem dotyczącym procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów może utracić zwolnienie z VAT? Ministerstwo Finansów odpowiedziało.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas