Aktualizacja: 28.02.2021 12:38 Publikacja: 28.02.2021 12:38
Foto: Adobe Stock
Dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ustalone są dwie zryczałtowane formy opodatkowania:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Przedsiębiorca płacący kartę podatkową, który sprzedał samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży. Wysokość karty podatkowej nie jest uzależniona od osiąganych przychodów.
Przedsiębiorca ma prawo zmienić formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w 2024 r. Ma na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.
W związku z wysoką inflacją stawki karty podatkowej wzrosną w przyszłym roku o ponad 13 proc. w porównaniu do stawek obowiązujących w 2023 r.
Minister finansów określił w obwieszczeniu wysokość stawek karty podatkowej w 2024 r. i kwotę, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności.
Od 1 stycznia 2022 r. z karty podatkowej mogą korzystać jedynie podatnicy, którzy korzystali z tej formy opodatkowania do końca grudnia 2021 r.
Przed NSA toczy się spór o opodatkowanie korepetycji grupowych. A także o to, czym jest w języku liczba pojedyncza.
Również osoby opodatkowane kartą podatkową mogą od 1 lipca 2022 r. obniżyć podatek wynikający z decyzji o kwotę stanowiącą 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas