Usługi dotyczące praw własności intelektualnej w kosztach bez limitu

Czynności polegające na przygotowywaniu strategii w zakresie własności, rejestrowaniu patentów i innych praw ochronnych oraz prowadzeniu postępowań związanych z naruszeniami praw własności intelektualnej można ująć w kosztach uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

Aktualizacja: 24.01.2021 12:01 Publikacja: 24.01.2021 02:00

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 18 września 2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.337.2020.1.BJ).

Spółka nabywa od podmiotu powiązanego usługi niematerialne dotyczące praw własności intelektualnej. Usługi te polegają na: przygotowywaniu strategii w zakresie własności, rejestrowaniu patentów i innych praw ochronnych, przygotowywaniu badań czystości patentowej i prowadzeniu postępowań związanych z naruszeniami praw własności intelektualnej przysługujących spółce. W związku z nabywaniem tych usług powstała wątpliwość, czy taki wydatek powinien podlegać ograniczeniom wynikającym z art. 15e ustawy o CIT dotyczącym limitowania niektórych usług niematerialnych. Dlatego też kluczowe jest aby potwierdzić z organem podatkowym jaki jest faktyczny charakter nabywanej usługi i czy wpada ona w katalog usług wymienionych w ustawie.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku