Samozatrudnieni pod kontrolą państwa

Test przedsiębiorcy nie został wprowadzony jako obowiązujący przepis, co nie oznacza, że przedsiębiorcy (w tym prowadzący jednoosobową działalność) nie są sprawdzani. Pytanie, czy przynosi to korzyści komukolwiek, oprócz organów państwa.

Aktualizacja: 16.02.2020 13:07 Publikacja: 16.02.2020 12:00

Samozatrudnieni pod kontrolą państwa

Foto: AdobeStock

Zapowiadany w ubiegłym roku test przedsiębiorcy wzbudził duże poruszenie wśród biznesmenów. Choć rząd bardzo szybko wycofał się ze zmiany przepisów w tym zakresie, to nie zrezygnował z celu, jakim jest weryfikacja „autentyczności" przedsiębiorców. Kontrole dotyczące fikcyjności samozatrudnienia mogą bowiem odbywać się i odbywają na podstawie już istniejących przepisów przez różne organy państwa: ZUS, US, PIP. Obecnie samozatrudnionym jest osoba fizyczna, która w ramach prowadzonej na własne ryzyko i rachunek działalności gospodarczej, wpisanej do centralnej ewidencji (CEIDG), współpracuje z innymi podmiotami, najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych. Samozatrudnienie bardzo często było i jest wybierane przez współpracujące ze sobą podmioty, gdyż wiąże się z nim o wiele mniejsze obciążenie z tytułu zobowiązań publicznoprawnych, np. składek na ubezpieczenia społeczne, a także możliwość korzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów w formie 19-proc. podatku liniowego zamiast skali (17 proc. bądź 32 proc. w zależności od progu dochodów). Częstym argumentem tej formy współpracy jest również dużo większa swoboda działania takich osób. Niestety, w praktyce zdarza się, że firmy nadużywają tej możliwości i uzależniają dalszą współpracę z daną osobą od zmiany jej formy zatrudnienia ze stosunku pracy na samozatrudnienie.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Postępowanie karne skarbowe: od obrony do wygranej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zeznanie PIT dla przedsiębiorców: jak rozliczyć przychody, koszty, ulgi
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Refakturowanie ma wpływ na obowiązki z zakresu cen transferowych
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak efektywnie zarządzać wdrożeniami podatkowymi
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Leasing operacyjny nie musi być schematem podatkowym
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń