Aktualizacja: 16.02.2020 13:07 Publikacja: 16.02.2020 12:00
Foto: AdobeStock
Zapowiadany w ubiegłym roku test przedsiębiorcy wzbudził duże poruszenie wśród biznesmenów. Choć rząd bardzo szybko wycofał się ze zmiany przepisów w tym zakresie, to nie zrezygnował z celu, jakim jest weryfikacja „autentyczności" przedsiębiorców. Kontrole dotyczące fikcyjności samozatrudnienia mogą bowiem odbywać się i odbywają na podstawie już istniejących przepisów przez różne organy państwa: ZUS, US, PIP. Obecnie samozatrudnionym jest osoba fizyczna, która w ramach prowadzonej na własne ryzyko i rachunek działalności gospodarczej, wpisanej do centralnej ewidencji (CEIDG), współpracuje z innymi podmiotami, najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych. Samozatrudnienie bardzo często było i jest wybierane przez współpracujące ze sobą podmioty, gdyż wiąże się z nim o wiele mniejsze obciążenie z tytułu zobowiązań publicznoprawnych, np. składek na ubezpieczenia społeczne, a także możliwość korzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów w formie 19-proc. podatku liniowego zamiast skali (17 proc. bądź 32 proc. w zależności od progu dochodów). Częstym argumentem tej formy współpracy jest również dużo większa swoboda działania takich osób. Niestety, w praktyce zdarza się, że firmy nadużywają tej możliwości i uzależniają dalszą współpracę z daną osobą od zmiany jej formy zatrudnienia ze stosunku pracy na samozatrudnienie.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Zdaniem ministra finansów wielu leasingodawców zbyt pochopnie raportowało umowy leasingu jako schematy podatkowe. Minister rozwiewa zatem wątpliwości, choć problem pozostaje.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
W przypadku odpowiedzialności cywilnej rachunki za naruszanie przepisów pokrywa firma, ale grzywnę za wykroczenie sprawca płaci z własnych środków.
Kontroler udaje klienta i nakłada mandat za brak paragonu z kasy fiskalnej – takich akcji jest coraz więcej. I skarbówka coraz więcej na nich zarabia. Eksperci przyznają, że to dobry sposób na zwalczanie nadużyć.
Inspekcja pracy zapowiada, że w tym roku ze szczególną uwagą przyjrzy się, czy outsourcing nie służy obchodzeniu przepisów o pracy tymczasowej, realizacji zapotrzebowania przedsiębiorcy na własny personel lub nielegalnemu zatrudnianiu cudzoziemców.
• Czy wydatki na rehabilitację kręgosłupa przedsiębiorcy są firmowym kosztem podatkowym? Ważny wyrok NSA • Czy przedsiębiorca może rozliczyć połowę psa w kosztach domowej firmy? • Pierwsze propozycje deregulacyjne zespołu Brzoski • Prezydent podpisał ważną dla firm nowelizację • Jak zmotywować przedsiębiorców by zadbali o wyższe emerytury z ZUS • Czy przedsiębiorcy stracą swojego rzecznika? • Ważne terminy na ten tydzień
Skrócenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni i likwidacja innych przeszkód w działalności gospodarczej to istota projektu deregulacyjnego dla biznesu. Wkrótce ma trafić na obrady rządu.
1,6 mld zł zostanie przeznaczone na dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych w programie „NaszEauto”, który rusza już od lutego 2025 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało kwoty dopłat dla osób fizycznych i jednoosobowych działalności gospodarczych.
Liczne ulgi w składkach oraz opłacanie ZUS od najniższej podstawy przynoszą doraźne oszczędności, ale w przyszłości zrodzą poważne konsekwencje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas