Aktualizacja: 02.08.2020 08:22 Publikacja: 02.08.2020 16:15
Foto: Adobe Stock
Transakcje łańcuchowe często są nieodłącznym elementem współpracy między zagranicznymi kontrahentami. Jednocześnie zazwyczaj stanowią problem dla przedsiębiorstw pod względem podatkowym, gdyż dla prawidłowej oceny podatkowej transakcji konieczne jest ustalenie, która z dostaw w łańcuchu jest tzw. dostawą ruchomą.
Unia Europejska postanowiła ujednolić zasady w obrębie wewnątrzwspólnotowych transakcji łańcuchowych. Zgodnie z dyrektywą Rady (UE) 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do harmonizacji i uproszczenia niektórych przepisów w systemie podatku od wartości dodanej dotyczących opodatkowania handlu między państwami członkowskimi kraje członkowskie do 1 stycznia 2020 r. powinny implementować jej przepisy. W Polsce zmiany w zakresie transakcji łańcuchowych weszły w życie 1 lipca 2020 r. W nowych przepisach znalazło się pojęcie podmiotu pośredniczącego, a także ogólna zasada związana z przypisywaniem dostawy ruchomej w transakcjach łańcuchowych na terytorium UE.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas