Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 marca 2020 r. (0112-KDIL1-2.4012.719.2019.4.PG).

Spółka będąca częścią międzynarodowej grupy kapitałowej pełni funkcję producenta oraz dystrybutora o ograniczonych ryzykach. W ramach grupy funkcjonuje polityka cen transferowych określająca docelowe marże oraz sposób wewnątrzgrupowych rozliczeń.

Spółka realizuje usługi produkcyjne, produkuje i dostarcza wyroby (towary) na rzecz podmiotów powiązanych, jak również dystrybuuje towary nabyte od tych podmiotów. Wynagrodzenie spółki z tytułu realizacji tych transakcji jest kalkulowane na podstawie metody koszt plus (dla wyrobów) bądź ceny odprzedaży (dla towarów handlowych).

W toku bieżącej działalności podmioty z grupy (w tym spółka) fakturują realizowane czynności na podstawie zabudżetowanych z wyprzedzeniem cen. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego zrealizowane marżą są porównywane do zakładanego poziomu docelowego na danym typie transakcji. W przypadku znaczących odchyleń spółka koryguje marżowość, co jest przez nią dokumentowane notą księgową.

Czytaj także: W jaki sposób ujmować korekty cen transferowych

We wniosku o interpretację spółka podkreśliła, że korekta dotyczy jedynie rentowności poszczególnych typów transakcji oraz nie zmienia w żaden sposób wynagrodzenia za poszczególne dostawy oraz usługi. Ponadto wskazała, że korekta ta nie wiąże się z żadnym dodatkowym świadczeniem zwrotnym (czy to na rzecz wnioskodawcy czy innego podmiotu). Spółka stanęła na stanowisku, że dokonywane korekty marżowości nie wywołują konsekwencji w VAT.

Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że bazując na informacjach przedstawionych we wniosku przedmiotowa korekta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

doradca podatkowy, menedżer w dziale prawnopodatkowym PwC

Kwestia konsekwencji w VAT korekty rentowności (TP adjustment) od lat jest przedmiotem sporów. Wynika to zarówno z braku bezpośrednich uregulowań dotyczących tej kwestii, jak i małej jednorodności w zakresie charakteru tego typu zdarzeń. Wspomniana mała jednorodność jest jednocześnie jedną z przyczyn braku szczegółowych uregulowań.

Komentowana interpretacja wpisuje się w dominujący pogląd wyrażany w interpretacjach indywidualnych, że korekty wynikające z rewizji marży dokonywane na podstawie przyjętej polityki cen transferowych pozostają poza zakresem VAT. Wydawane interpretacje indywidualne opierają się jednak na opisie stanu faktycznego przedstawianego przez samych wnioskodawców, których to stwierdzeń organ w toku postępowania nie może kwestionować. Jest to kluczowe, gdyż główną przesłanką podlegającą ocenie jest występowanie związku pomiędzy wypłaconymi/otrzymanymi kwotami a zrealizowanymi transakcjami opodatkowanymi. Istnienie tego związku jest przy tym przesłanką wysoce uznaniową. Tym samym, znaczną część istniejącej praktyki podatkowej można uznać za niemiarodajną, gdyż opiera się ona na deklaracjach samych zainteresowanych co do występowaniu takiego związku, bez możliwości oceny faktycznych okoliczności przez organ podatkowy.

W temacie korekty rentowności wypowiedziała się również VAT Expert Group, będąca organem doradczym Komisji Europejskiej, wydając w 2018 r. niewiążące wytyczne będące efektem wielomiesięcznych prac. Opracowanie nie daje jednoznacznej odpowiedzi co do właściwej klasyfikacji podatkowej, niemniej kompleksowo omawia przesłanki jakie powinny zostać wzięte pod uwagę przy ocenie. Charakter wytycznych pokazuje wysoką złożoność omawianego tematu.

Końcowo warto również zauważyć, że oceniając korekty rentowności w odniesieniu do VAT, konieczne może okazać się również wzięcie pod uwagę uregulowań innych niż przepisy w zakresu tego podatku, w szczególności uregulowań celnych. W przypadku gdy bazą do kalkulacji rentowności są transakcje pozaunijne (eksport/import), należy w szczególności ocenić czy wartość korekty nie modyfikuje wartości celnej towarów, która wyznacza wysokość należności celnych oraz VAT. Jednocześnie, w kwestii tej przepisy o VAT w sposób bezpośredni odsyłają do uregulowań celnych. Tym samym, w takich przypadkach dla oceny konsekwencji w VAT korekty rentowności to właśnie te przepisy oraz towarzysząca im praktyka mogą okazać się kluczowe.