Aktualizacja: 17.05.2020 02:00 Publikacja: 17.05.2020 14:45
Foto: AdobeStock
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2020 r. (0112-KDIL1-3.4012.558.2019.2.AKR).
Wnioskodawczyni będąca adwokatem, poza prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach kancelarii adwokackiej, świadczy usługi prawne w imieniu i na rzecz fundacji na podstawie umowy zlecenia. Zgodnie z umową, adwokat zobowiązuje się do udzielania bezpłatnych porad prawnych na rzecz osób wskazanych przez fundację. Wnioskodawczyni ma z góry ustaloną stawkę za godzinę pracy, może udzielać porad w godzinach otwarcia punktu, a jakakolwiek zmiana dyżuru musi zostać ustalona i zaakceptowana przez fundację. Wnioskodawczyni nie podpisuje umów na świadczenie usług z osobami pokrzywdzonymi, nie ma też wpływu na wybór osób korzystających z bezpłatnych porad prawnych. Wszelkie wizyty na porady prawne umawiane są przez pracowników fundacji. Jak wynika z zawartej umowy, adwokat nie ponosi ryzyka ekonomicznego ani gospodarczego za czynności wykonywane w ramach umowy zlecenia na rzecz fundacji. Zdaniem wnioskodawczyni, nie przysługuje jej status podatnika VAT w zakresie usług prawnych świadczonych na podstawie umowy zlecenia.
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Ostatnie interpretacje ogólne Ministerstwa Finansów w sprawie podatku u źródła dotyczą przesłanek zastosowania zwolnienia przy wypłacie dywidend i innych zysków z udziałów osób prawnych, a także odsetek i należności licencyjnych.
Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psów, które pilnują jego firmy.
Jeśli przedsiębiorca buduje centrum logistyczne musi zainwestować w dobry dojazd. Fiskus to rozumie i zgadza się na zaliczenie wydatków na przebudowę drogi do kosztów uzyskania przychodów.
Gminy pobierają opłaty za udostępnianie pasa drogi wewnętrznej na podstawie umowy. Czy stanowią one zapłatę za świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT? W interpretacjach indywidualnych zdarzają się rozbieżności.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów PIT wydatki na studia, podczas których pozna tajniki zarządzania finansami i prowadzenia księgowości.
Fundacja może zostać zaliczona do kategorii „inny podmiot uznany na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym”. W takim przypadku, jeżeli świadczy usługi kulturalne, to może skorzystać ze zwolnienia z VAT.
Wypłata zatrzymanych zysków na podstawie uchwały, dokonana po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o., nie spowoduje powstania po stronie wspólników przychodu do opodatkowania PIT.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas