Aktualizacja: 29.12.2019 17:38 Publikacja: 29.12.2019 17:38
Foto: 123RF
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 listopada 2019 r. (III SA/Wa 742/19).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostaw samochodów. Przed fizycznym wydaniem pojazdu klient otrzymuje fakturę dokumentującą sprzedaż samochodu. Zgodnie z umową termin powstania obowiązku podatkowego jest krótszy niż 30 dni od dnia wystawienia faktury. Wystawienie faktury jest niezbędne, ponieważ klient jedynie na podstawie faktury jest w stanie zarejestrować pojazd oraz zawrzeć umowę z ubezpieczycielem. W przypadku, gdy od dnia wystawienia faktury do dnia powstania obowiązku podatkowego upłynął termin dłuższy niż 30 dni, podatnik wystawia korektę faktury VAT.
Gdy rodzina nie chce albo nie może przejąć biznesu, warto rozważyć wdrożenie programów, które łączą sukcesję firmy z motywowaniem zespołu.
Zmiana roku podatkowego spowoduje przesunięcie obowiązków związanych z podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeśli dokonamy tej zmiany do końca bieżącego roku, to przeniesiemy również obowiązki dotyczące CIT, które wejdą w życie w 2025 r.
Faktura powinna odzwierciedlać faktyczny przebieg zdarzeń gospodarczych. Jej treść powinna więc wskazywać nabywcę jako podmiot, który realnie nabył świadczoną przez podatnika usługę lub zakupił towar.
W obliczu starzenia się właścicieli firm oraz zmian w gospodarce wielu przedsiębiorców szuka efektywnych sposobów na sukcesję biznesu. Jednym z nich jest wykorzystanie programów ESOP (Employee Stock Option Plan), które łączą sukcesję firmy z motywowaniem zespołu.
Jeżeli umowa dzierżawy zawarta przez spółkę ze wspólnikami wynika z faktycznego zapotrzebowania spółki, wysokość czynszu ustalono na warunkach rynkowych i nie będzie on związany z prawem do udziału w zysku spółki, to nie jest on ukrytym zyskiem.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki, jeżeli w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie wystąpiły podstawy do zgłoszenia wniosku o upadłość.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może być uzasadnione, jeśli pracownik swoim zawinionym działaniem nie tylko naruszył interesy pracodawcy, ale również zagroził takim interesom. Skopiowanie danych służbowych na prywatny dysk lub przesłanie ich na prywatną skrzynkę stanowi potencjalne zagrożenie wycieku danych i może być wystarczające do natychmiastowego rozstania z pracownikiem. Interesy pracodawcy to nie tylko straty finansowe, ale także inne, niematerialne aspekty, których zagrożenie uzasadnia zwolnienie.
Warszawski WSA nie wstrzymał wykonywania postanowień Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ws. zakazu wyświetlania fałszywych reklam z wykorzystaniem wizerunku Rafała Brzoski i jego żony Omeny Mensah na portalach spółki Meta (Facebook i Instagram).
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z listopada 2024 r.
Przed nami istotne rozstrzygnięcie TSUE dotyczące pastiszu w prawie autorskim. Unijny Trybunał stanie przed decyzją, czy „otworzyć” zakres tego wyjątku, tworząc niezwykle szeroką klauzulę uprawniającą do modyfikowania cudzych utworów.
Spór pomiędzy wójtem a zakładem budżetowym, co do wykładni przepisów prawa podatkowego pozostaje wewnętrzną sprawą gminy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas