Osobom, które zarządzają firmą, trzeba zapewnić odpowiednie wyposażenie. Telefony, komputery, samochody. Wydatki na ich zakup i eksploatację są kosztem uzyskania przychodów. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpiła o nią spółka akcyjna, która podpisała z kadrą zarządzającą kontrakty menedżerskie. Oprócz wynagrodzenia zapewnia menedżerom odpowiednią infrastrukturę. Są to przede wszystkim środki komunikacji (telefon komórkowy oraz przenośny komputer), a także służbowe samochody. Zarządca zobowiązuje się wykorzystywać te rzeczy na potrzeby spółki, zgodnie z określonymi w umowie wymaganiami.
Czy wydatki na wyposażenie menedżerów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Spółka twierdzi, że tak, ponieważ mają służbowy charakter i służą prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
Skarbówka zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że udostępnione menedżerom rzeczy mają ułatwić im zarządzanie i kierowanie przedsiębiorstwem. Jeśli spółka jest w stanie wykazać, że korzystają z nich w celach służbowych, wydatki są kosztem uzyskania przychodów.
Fiskus przypomniał też inne warunki rozliczania wydatków. Są one kosztem uzyskania przychodów, jeśli zostały poniesione przez przedsiębiorcę (czyli pokryte z jego zasobów majątkowych). Nie mogą być przedsiębiorcy w jakikolwiek sposób zwrócone. Muszą być odpowiednio udokumentowane i nie mogą znajdować się w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Zdaniem skarbówki w tej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT. Przepis ten wyłącza z kosztów m.in. wydatki na rzecz osób wchodzących w skład organów stanowiących osób prawnych (z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji). Zarząd nie jest jednak organem stanowiącym, lecz organem zarządzającym spółką.
Numer interpretacji: 0111-KDIB2-1.4010. 69.2017.2.BJ