Aktualizacja: 28.12.2016 05:10 Publikacja: 28.12.2016 05:10
W związku z ustanowieniem dla potrzeb stosowania mechanizmu reverse charge w zakresie transakcji mających za przedmiot towary z kategorii elektroniki limitu transakcyjnego oraz jednoczesnym wprowadzeniem pojęcia jednolitej gospodarczo transakcji, ustawodawca określił przejściowe zasady stosowania tego sposobu rozliczania VAT w przypadku transakcji, mających miejsce na przełomie lat 2016/2017.
W myśl art. 7 ustawy zmieniającej, w przypadku zawarcia przed dniem 1 stycznia 2017 r. umowy lub umów na dostawy towarów wymienionych w poz. 28 załącznika nr 11 do ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. (tj. procesorów), przepisy art. 17 ust. 1c–1e ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., stosuje się odpowiednio do tych dostaw zrealizowanych od 1 stycznia 2017 r., jeżeli łączna wartość tych dostaw, bez kwoty podatku, przekracza od tego dnia kwotę 20 000 zł.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Krajowy System e-Faktur, czyli centralny, prowadzony przez fiskusa rejestr, będzie wprowadzany etapami. Najwcześniej, od 1 lutego 2026 r., zaczynają największe firmy.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Globalny podatek wyrównawczy to krok w kierunku sprawiedliwego systemu podatkowego, ale koniecznie trzeba go uzupełnić o gwarancje dla firm inwestujących w polskich strefach ekonomicznych. To zgodna opinia posłów z różnych ugrupowań.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Opłata za opakowania jednorazowego użytku stanowi część wynagrodzenia za świadczone przez podatników usługi. Przedsiębiorcy zobowiązani są uwzględnić opłatę w podstawie opodatkowania i naliczyć od niej należny VAT.
W przypadku zawarcia umowy renty odpłatnej w zamian za przeniesienie użytkowania wieczystego i własności nieruchomości nie jest możliwe ustalenie wysokości przychodu, a tym samym podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania, w przypadku świadczenia usług logistycznych wskazanych w opisie sprawy, będzie stanowić jedna kwota zawierająca w sobie równowartość usługi głównej i usług pomocniczych wraz z naliczoną marżą.
Nieodpłatne testowanie próbek, które ma na celu pozyskanie informacji lub uniknięcie strat, jest związane z działalnością i nie podlega VAT.
Podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy takim zabytku.
Przekazanie obuwia influencerom w ramach współpracy barterowej, w zamian za ich reklamę np. w mediach społecznościowych, podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Podstawa opodatkowania dochodu z tytułu ukrytych zysków w odniesieniu do samochodów osobowych wykorzystywanych również do celów prywatnych obejmuje także 50 proc. VAT.
W branży e-sport podstawą opodatkowania jest całkowita kwota opłaty wpisowej, którą użytkownik platformy uiszcza przelewem na konto bankowe organizatora poprzez serwis internetowy, pomniejszona o kwotę podatku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas