Aktualizacja: 05.10.2016 15:41 Publikacja: 05.10.2016 15:41
Małgorzata Samborska
Foto: rp.pl
- W dobie globalnej informatyzacji, z punktu widzenia Ministerstwa Finansów wydaje się, że wprowadzenie raportu JPK było dobrym pomysłem pod warunkiem, że raport będzie obowiązywał wszystkich – powiedziała w środowym programie #RZECZoPRAWIE Małgorzata Samborska, doradca podatkowy z kancelarii Grant Thornton.
- Od lipca ten obowiązek mają duże firmy spełniające dwa kryteria: zatrudniają powyżej 200 pracowników, ich obroty wynoszą powyżej 50 milionów euro a aktywa powyżej 43 milionów euro. Od 1 stycznia 2017 r. ten obowiązek będą miały także małe i średnie firmy, zatrudniające powyżej 10 pracowników o obrotach powyżej 2 milionów euro – dodała.
Pracodawca musi poinformować skarbówkę, ile zarobili jego pracownicy. Robi to na formularzu PIT-11. Czas na wysyłkę informacji do urzędu skarbowego ma do 31 stycznia. Natomiast 28 lutego jest ostatni dzień na przekazanie PIT-11 pracownikom.
Do końca marca osoby prawne, które w ubiegłym roku poniosły straty albo wykazały rentowność poniżej 2 proc., powinny zapłacić podatek zwany minimalnym. To zupełnie inna danina niż globalna, o podobnej nazwie.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na mocne trunki. Skarbówka twierdzi, że można prowadzić biznes bez alkoholu. Nawet jak lubią go nasi kontrahenci.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Krajowa Administracja Skarbowa ma zbyt szerokie i za bardzo ogólnie określone prawo dostępu do danych obywateli - sygnalizuje znów Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Oddział zagranicznej spółki jest częścią działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego i nie ma możliwości prowadzenia jej we własnym imieniu i na własny rachunek.
Połączenie spółek z o.o. (udziałowca i spółki zależnej) będących polskimi rezydentami podatkowymi jest neutralne podatkowo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas