VAT: preferencja podatkowa nie dla każdej kosmetyczki od stóp

Usługa podologiczna wykonywana przez osoby po kosmetologii nie korzysta ze zwolnienia z VAT.

Publikacja: 05.10.2016 07:46

VAT: preferencja podatkowa nie dla każdej kosmetyczki od stóp

Foto: 123RF

Zła wiadomość dla gabinetów kosmetycznych i salonów spa, które oferują usługi specjalistów od leczenia stóp – podologów. W precedensowym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny uznał właśnie, że zwolnienia z VAT dla usług medycznych nie stosuje się, gdy podologią zajmuje się osoba po kosmetologii.

Kanwą sporu była interpretacja. We wniosku podatniczka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą m.in. w ochronie zdrowia – usługi podologiczne. Polegają one na leczeniu stóp, m.in. wykonywaniu zabiegów na paznokciach. Zabiegi służą przywracaniu i poprawie zdrowia klientów, profilaktyce i zachowaniu zdrowia. Wykonują je głównie pracownicy po wyższej szkole o kierunku kosmetologia, specjalizacja podologia, oraz jeden absolwent akademii medycznej po kierunku zdrowie publiczne. Podatniczka zapytała, czy od 1 stycznia 2011 r. usługi podologiczne są w dalszym ciągu zwolnione z VAT. Fiskus początkowo odpowiedział, że tak, ale potem uznał, że podatniczka nie spełniła podmiotowej przesłanki zwolnienia, tj. usługi świadczą pracownicy bez statusu osoby wykonującej zawód medyczny. Nie mają go ani absolwenci kosmetologii, ani osoba po kierunku zdrowie publiczne. W tej sytuacji fiskus nie badał już przesłanki przedmiotowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy