CIT: zyski ze spółek wsparte z funduszy trzeba opodatkować

Fundacja, która wspiera innowacyjność ze środków unijnych, nie może objąć zwolnieniem kwot otrzymanych z gospodarowania nimi, tj. przychodów z akcji lub udziałów uzyskanych z ich pierwotnego inwestowania, np. w nowe spółki.

Publikacja: 04.05.2016 02:00

CIT: zyski ze spółek wsparte z funduszy trzeba opodatkować

Foto: www.sxc.hu

Fundacja prowadzi działalność zgodnie z celami zawartymi w statucie, posiada osobowość prawną i jest podatnikiem CIT. Na inicjowanie działalności innowacyjnej otrzymała dofinansowanie ze środków publicznych w formie dotacji celowej (wkład krajowy) oraz płatności ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Otrzymane środki zgodnie z projektem zostały przeznaczone na obejmowanie akcji lub udziałów w spółkach powstałych w wyniku preinkubacji.

Fundacja tłumaczyła, że zgodnie z umową o dofinansowanie oraz przepisami jest zobowiązana do przeznaczania wpływów pochodzących ze zbycia akcji lub udziałów nabytych uprzednio ze środków z dofinansowania oraz z udziału w zyskach spółki powstałej w wyniku preinkubacji na dalsze inicjowanie działalności innowacyjnej. Po okresie pierwotnej inkubacji będzie uzyskiwać wpływy ze sprzedaży objętych, w ramach środków pomocowych, udziałów albo akcji, lub jako zyski z udziałów w inkubowanych spółkach. Zyski te ponownie przeznaczy na dalsze inicjowanie działalności innowacyjnej, aż do całkowitego wykorzystania środków pochodzących z projektu i uzyskanych z gospodarowania tymi środkami. Fundacja zapytała, czy dochody uzyskane ze zbycia akcji lub udziałów nabytych uprzednio ze środków publicznych, w tym unijnych, oraz z udziału w zyskach spółek powstałych w wyniku preinkubacji, przeznaczonych na dalsze inicjowanie działalności innowacyjnej, będą zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 53 ustawy o CIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy