Jednolity Plik Kontrolny: przedsiębiorcy powinni rozpocząć przygotowania do e-kontroli

Małe firmy będą mogły dobrowolnie stosować Jednolity Plik Kontrolny już za nieco ponad dwa miesiące, chociaż to narzędzie będzie dla nich obligatoryjne dopiero w 2018 r. Największe przedsiębiorstwa nie mają takiego wyboru.

Publikacja: 21.04.2016 06:20

Jednolity Plik Kontrolny: przedsiębiorcy powinni rozpocząć przygotowania do e-kontroli

Foto: www.sxc.hu

Nasza firma zatrudnia 50 pracowników. Wykorzystywana u nas infrastruktura i narzędzia IT są bardzo nowoczesne. Od lipca duże przedsiębiorstwa będą mogły stosować Jednolity Plik Kontrolny. My też byśmy chcieli, bo byłaby to dla nas oszczędność czasu i pieniędzy. Czy będzie to możliwe? Czy możemy „wejść" do systemu, skoro nie jest on dla nas na razie obowiązkowy? – pyta czytelnik.

Tak. Będzie to możliwe, ale nie obowiązkowe. Od 1 lipca 2016 r. rzeczywiście zacznie obowiązywać Jednolity Plik Kontrolny (dalej: JPK). To narzędzie, które ma usprawnić czynności kontrolne administracji skarbowej. Ta rewolucyjna zmiana będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. W pierwszej kolejności (od 1 lipca br.) obowiązkiem przekazywania danych w standardzie JPK zostaną objęte przedsiębiorstwa duże w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, czyli podatnicy zatrudniający średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub których roczny obrót netto przekroczył równowartość 50 mln euro. W stosunku do małych i średnich przedsiębiorców wprowadzony został dwuletni okres przejściowy, w trakcie którego przekazywanie danych w formacie JPK będzie fakultatywne. W konsekwencji, jeśli mniejsze przedsiębiorstwo będzie chciało już w lipcu korzystać z JPK, bo tak jak w firmie czytelnika ma takie możliwości techniczne, to będzie mogło to robić.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów