Aktualizacja: 24.12.2015 06:12 Publikacja: 24.12.2015 05:45
Foto: 123RF
Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 3 grudnia 2015 r. (IPTPP1/443-151/12-5/15/S/MW) zmieniła swoje wcześniejsze stanowisko i przyznała podatnikowi rację w kwestii rozliczenia faktury wystawionej przez radcę prawnego.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy będącego czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, który zajmuje się produkcją betoniarek. W 2007 r. urząd kontroli skarbowej wydał w jego sprawie decyzję, w której określił wysokość podatku dochodowego za 2001 r. w drodze szacowania podstawy opodatkowania. Pełnomocnik przedsiębiorcy odwołał się od tej decyzji, wnosząc o jej uchylenie i umorzenie postępowania. Postępowanie kontrolne trwało kilka lat i w tym czasie wydanych zostało kilka decyzji podatkowych. W maju 2011 r. urząd skarbowy zwrócił przedsiębiorcy pobrany podatek dochodowy wraz z odsetkami. Natomiast w grudniu 2011 r. urząd kontroli skarbowej wydał decyzję o umorzeniu postępowania kontrolnego. Przedsiębiorca otrzymał od pełnomocnika fakturę, z której wynika, że wynagrodzenie prawnika składa się z trzech elementów: wynagrodzenia podstawowego na etapie przyjmowania spraw, kosztów zastępstwa w związku z reprezentowaniem wnioskodawcy przed sądem administracyjnym oraz wynagrodzenia dodatkowego za efekt, liczony procentowo od kwoty zwrotu należności przez urząd skarbowy.
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przepisów, które przesuwają w czasie o dwa lata obowiązek raportowani...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas