Reklama
Rozwiń

Odliczenia VAT: wydatki na prawnika mają związek z działalnością spółki

Fiskus nie godził się, aby przedsiębiorca odliczył VAT z faktury za wynagrodzenie pełnomocnika. Zmienił jednak zdanie po wyroku sądu.

Aktualizacja: 24.12.2015 06:12 Publikacja: 24.12.2015 05:45

Odliczenia VAT: wydatki na prawnika mają związek z działalnością spółki

Foto: 123RF

Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 3 grudnia 2015 r. (IPTPP1/443-151/12-5/15/S/MW) zmieniła swoje wcześniejsze stanowisko i przyznała podatnikowi rację w kwestii rozliczenia faktury wystawionej przez radcę prawnego.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy będącego czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, który zajmuje się produkcją betoniarek. W 2007 r. urząd kontroli skarbowej wydał w jego sprawie decyzję, w której określił wysokość podatku dochodowego za 2001 r. w drodze szacowania podstawy opodatkowania. Pełnomocnik przedsiębiorcy odwołał się od tej decyzji, wnosząc o jej uchylenie i umorzenie postępowania. Postępowanie kontrolne trwało kilka lat i w tym czasie wydanych zostało kilka decyzji podatkowych. W maju 2011 r. urząd skarbowy zwrócił przedsiębiorcy pobrany podatek dochodowy wraz z odsetkami. Natomiast w grudniu 2011 r. urząd kontroli skarbowej wydał decyzję o umorzeniu postępowania kontrolnego. Przedsiębiorca otrzymał od pełnomocnika fakturę, z której wynika, że wynagrodzenie prawnika składa się z trzech elementów: wynagrodzenia podstawowego na etapie przyjmowania spraw, kosztów zastępstwa w związku z reprezentowaniem wnioskodawcy przed sądem administracyjnym oraz wynagrodzenia dodatkowego za efekt, liczony procentowo od kwoty zwrotu należności przez urząd skarbowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?