Zwrot kosztów wyżywienia w podróży jest wolny od PIT

Jeśli pracownik przebywający w podróży służbowej rozliczy się na podstawie faktur z pracodawcą, to nie powstaje po jego stronie przychód, ponieważ środki zostają przeznaczone stricte na jego wyżywienie.

Publikacja: 07.12.2015 04:00

Zwrot kosztów wyżywienia w podróży jest wolny od PIT

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 listopada 2015 r. (III SA/Wa 3985/14).

We wniosku o interpretację pracodawca wskazał, że zamierza wprowadzić system rozliczania kosztów wyżywienia pracowników przebywających w podróży służbowej. W związku z tym postanowił, że będzie pokrywał koszty wyżywienia pracowników na podstawie faktur przedstawionych przez osobę będącą w podróży służbowej. Zauważył jednocześnie, że wydatki pracownika na wyżywienie mogą być wyższe niż kwoty diet wynikające z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (dalej: rozporządzenie). Stwierdził również, że na fakturze może być wyszczególniona cena posiłku, którego wartość będzie przewyższać wskazany w rozporządzeniu procent diety za posiłek. Przedmiotem sporu stała się kwestia, czy koszty wyżywienia przekraczające ustawowe limity diet będą stanowiły po stronie pracownika przychód. Pracodawca uznał, że cała kwota wyżywienia będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT oraz że pracownik nie uzyskuje w ogóle przychodu z tytułu wyżywienia, jeśli jest delegowany przez pracodawcę do wykonywania obowiązków służbowych. Organ podatkowy uznał, że pracownik może korzystać ze zwolnienia wyłącznie do wysokości ustawowej diety, natomiast w pozostałym zakresie uzyska przychód.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem