Zwrot kosztów wyżywienia w podróży jest wolny od PIT

Jeśli pracownik przebywający w podróży służbowej rozliczy się na podstawie faktur z pracodawcą, to nie powstaje po jego stronie przychód, ponieważ środki zostają przeznaczone stricte na jego wyżywienie.

Publikacja: 07.12.2015 04:00

Zwrot kosztów wyżywienia w podróży jest wolny od PIT

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 listopada 2015 r. (III SA/Wa 3985/14).

We wniosku o interpretację pracodawca wskazał, że zamierza wprowadzić system rozliczania kosztów wyżywienia pracowników przebywających w podróży służbowej. W związku z tym postanowił, że będzie pokrywał koszty wyżywienia pracowników na podstawie faktur przedstawionych przez osobę będącą w podróży służbowej. Zauważył jednocześnie, że wydatki pracownika na wyżywienie mogą być wyższe niż kwoty diet wynikające z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (dalej: rozporządzenie). Stwierdził również, że na fakturze może być wyszczególniona cena posiłku, którego wartość będzie przewyższać wskazany w rozporządzeniu procent diety za posiłek. Przedmiotem sporu stała się kwestia, czy koszty wyżywienia przekraczające ustawowe limity diet będą stanowiły po stronie pracownika przychód. Pracodawca uznał, że cała kwota wyżywienia będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT oraz że pracownik nie uzyskuje w ogóle przychodu z tytułu wyżywienia, jeśli jest delegowany przez pracodawcę do wykonywania obowiązków służbowych. Organ podatkowy uznał, że pracownik może korzystać ze zwolnienia wyłącznie do wysokości ustawowej diety, natomiast w pozostałym zakresie uzyska przychód.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama