Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji kwestię odliczenia wydatków na eksploatację służbowych aut, które pracodawca udostępnia zatrudnionym po godzinach.
Sprawa dotyczyła spółki, która produkuje części w branży motoryzacyjnej. Firma zapewnia niektórym pracownikom zajmującym określone stanowiska możliwość korzystania ze stanowiących jej własność służbowych aut. Pojazdy zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. W przyszłości chce udostępniać również samochody służbowe używane przez nią na podstawie umów leasingu. Zgodnie z regulaminem pracownicy będą korzystać z aut bezpłatnie. Wartość powstałego w ten sposób nieodpłatnego świadczenia spółka doliczy im do przychodów ze stosunku pracy, podlegających PIT. Dotyczy to również wartości paliwa.
Spółka zapytała, czy może odliczyć wydatki, takie jak: odpisy amortyzacyjne, koszt paliwa, oleju silnikowego, płynu do spryskiwacza, zakup części zamiennych i koszty dokonywanych napraw oraz raty leasingowe.
Dyrektor izby przypomniał, że wydatek może być kosztem podatkowym, jeśli jest bezpośrednio i pośrednio związany z uzyskiwaniem przychodów. Wyjątek stanowią koszty wymienione w art. 16 ustawy o CIT, których nie można w ogóle odliczać.
Zgodnie ze stanowiskiem dyrektora izby wydatki na użytkowanie samochodów służbowych na cele prywatne pracowników podlegają odliczeniu, gdyż są pośrednio związane z działalnością firmy. Dyrektor zgodził się, że spółka może odliczyć pełne odpisy amortyzacyjne na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, ponieważ samochody udostępniane pracownikom służą przede wszystkim celom służbowym i zostały zakupione na potrzeby działalności gospodarczej.
Uznał również, że spółka odliczy wydatki związane z leasingiem. Jeśli samochód służbowy będący przedmiotem leasingu jest wykorzystywany zarówno w związku z działalnością gospodarczą spółki, jak i do celów prywatnych jej pracowników, to spółka odliczy koszty opłat i rat leasingowych – uzasadniał dyrektor izby.
Numer interpretacji: IBPB-1-2/4510-328/15/MS