Przychód przy zleceniu: zapisy umów zdecydują o sposobie rozliczenia z urzędem skarbowym

Gdy przedsiębiorca wykonuje czynności poza prowadzoną działalnością, uzyskane wynagrodzenie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Umowa musi jednak zawierać odpowiednie postanowienia m.in. co do kierowania pracami przez zlecającego.

Aktualizacja: 25.05.2015 07:59 Publikacja: 25.05.2015 06:10

Przychód przy zleceniu: zapisy umów zdecydują o sposobie rozliczenia z urzędem skarbowym

Foto: www.sxc.hu

Nie ma przeszkód, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę (np. umowę-zlecenie, umowę o świadczenie usług czy umowę o dzieło) poza prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. W tej sytuacji przychód uzyskany z wykonania takiej umowy nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz z reguły z działalności wykonywanej osobiście. Dotyczy to między innymi: przychodów z umów-zleceń, z umów o świadczenie usług czy z umów o dzieło zawieranych poza prowadzoną przez daną osobę fizyczną działalnością gospodarczą. Warunkiem jest jednak, aby umowa cywilnoprawna zawierała postanowienie, że odpowiedzialność za rezultat wykonywanych czynności w stosunku do osób trzecich ma ponosić zleceniodawca, a także adnotację co do miejsca i czasu wykonywania czynności w ramach zawartej umowy i kierownictwa zlecającego.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama