Interpretacje podatkowe po nowemu od 1 lipca 2015

Od 1 lipca 2015 r. zmienią się zasady wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego, wzór wniosku o wydanie interpretacji oraz sposób uiszczania opłat.

Aktualizacja: 19.05.2015 14:37 Publikacja: 19.05.2015 14:12

Foto: Fotorzepa/Kuba Kamiński

Minister Finansów podpisał 22 kwietnia 2015 r. dwa rozporządzenia zmieniające zasady wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Jedno określa   organy upoważnione do wydawania w indywidualnych sprawach indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w imieniu ministra finansów oraz  zakres upoważnienia do wydawania interpretacji, a także właściwość rzeczową i miejscową  upoważnionych organów.

Nowe regulacje to pierwszy etap wdrażania koncepcji centralizacji i specjalizacji rzeczowej Krajowej Informacji Podatkowej. Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Analizy pokazały bowiem, że wydawanie interpretacji przez pięć niezależnych organów upoważnionych w zakresie wszystkich podatków (tak jest teraz) może rodzić problemy z prawidłowością i niejednolitością interpretacji. W perspektywie kilku lat interpretacje w zakresie każdego z tytułów podatkowych mają być wydawane wyłącznie przez wyznaczone ośrodki Krajowej Informacji Podatkowej.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama