Reklama
Rozwiń

Koszt podatkowy ?ze sprzedaży wierzytelności pożyczkowej

Koszt podatkowy ze sprzedaży wierzytelności pożyczkowej, niezależnie od tego, czy obejmuje wyłącznie kwotę główną, czy jej wartość z odsetkami, nie może przekroczyć przychodu z tej transakcji.

Aktualizacja: 18.05.2015 08:16 Publikacja: 18.05.2015 02:00

Foto: Rzeczpospolita

Zasady określania przychodu ze zbycia wierzytelności pożyczkowej nie budzą większych kontrowersji. Przychodem takim jest co do zasady cena określona w umowie sprzedaży wierzytelności. Kwestią nieco bardziej skomplikowaną jest sposób ustalenia kosztu uzyskania przychodów na takiej transakcji. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT do kosztów podatkowych można zaliczyć stratę wygenerowaną na sprzedaży wierzytelności tylko pod warunkiem uprzedniego zarachowania takiej wierzytelności jako przychodu należnego. W przypadku wierzytelności pożyczkowych nie mamy do czynienia z uprzednim ujęciem takich wierzytelności jako przychodu należnego. Przychód w takich przypadkach nie wiąże się bowiem z udzieleniem kwoty głównej pożyczki, ale z zarachowaniem i kasowym uzyskaniem odsetek. W konsekwencji, powstanie i spłata części kapitałowej pożyczki jest neutralna podatkowo.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0