Reklama
Rozwiń

Zasady opodatkowania dziedziczenia i darowizny akcji posiadanych przez rezydentów niemieckich w polskich spółkach

Warto już teraz zaplanować transfer udziałów bądź akcji w firmach rodzinnych, tak by nie narazić się na zarzut ucieczki przed podatkiem tuż przed zmianą regulacji u sąsiada za Odrą.

Aktualizacja: 27.03.2015 05:24 Publikacja: 27.03.2015 04:40

Zasady opodatkowania dziedziczenia i darowizny akcji posiadanych przez rezydentów niemieckich w polskich spółkach

Foto: www.sxc.hu

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny wydał 17 grudnia 2014 r. wyrok, którego konsekwencje mogą odczuć przedsiębiorcy w Polsce. Rozstrzygnięcie może mieć wpływ na zasady opodatkowania dziedziczenia i darowizny udziałów bądź akcji posiadanych przez rezydentów niemieckich w polskich spółkach kapitałowych.

Zagadnienie prawne będące przedmiotem wyroku powstało w związku z istnieniem na terenie Niemiec zwolnień i przywilejów podatkowych obejmujących dziedziczenie i spadkobranie udziałów bądź akcji przedsiębiorstw rodzinnych. W myśl dotychczasowych przepisów w przypadku spełnienia pewnych kryteriów, m.in. kontynuowania działalności przez przedsiębiorstwo w okresie od pięciu do siedmiu lat, darowizna bądź spadkobranie obejmujące udziały lub akcje tego przedsiębiorstwa mogły zostać zwolnione z opodatkowania. Pozostałe składniki majątkowe nie były objęte preferencyjnymi regulacjami. Stan ten doprowadził do zakwestionowania przepisów przewidujących ulgi do niemieckiego TK. W konsekwencji uznał on, iż niemiecka ustawa o podatku od spadków i darowizn jest niekonstytucyjna w zakresie, w jakim przewidywała zupełne zwolnienie od podatku na wypadek dziedziczenia bądź darowania udziałów lub akcji przedsiębiorstw rodzinnych.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?