Zasady opodatkowania dziedziczenia i darowizny akcji posiadanych przez rezydentów niemieckich w polskich spółkach

Warto już teraz zaplanować transfer udziałów bądź akcji w firmach rodzinnych, tak by nie narazić się na zarzut ucieczki przed podatkiem tuż przed zmianą regulacji u sąsiada za Odrą.

Aktualizacja: 27.03.2015 05:24 Publikacja: 27.03.2015 04:40

Zasady opodatkowania dziedziczenia i darowizny akcji posiadanych przez rezydentów niemieckich w polskich spółkach

Foto: www.sxc.hu

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny wydał 17 grudnia 2014 r. wyrok, którego konsekwencje mogą odczuć przedsiębiorcy w Polsce. Rozstrzygnięcie może mieć wpływ na zasady opodatkowania dziedziczenia i darowizny udziałów bądź akcji posiadanych przez rezydentów niemieckich w polskich spółkach kapitałowych.

Zagadnienie prawne będące przedmiotem wyroku powstało w związku z istnieniem na terenie Niemiec zwolnień i przywilejów podatkowych obejmujących dziedziczenie i spadkobranie udziałów bądź akcji przedsiębiorstw rodzinnych. W myśl dotychczasowych przepisów w przypadku spełnienia pewnych kryteriów, m.in. kontynuowania działalności przez przedsiębiorstwo w okresie od pięciu do siedmiu lat, darowizna bądź spadkobranie obejmujące udziały lub akcje tego przedsiębiorstwa mogły zostać zwolnione z opodatkowania. Pozostałe składniki majątkowe nie były objęte preferencyjnymi regulacjami. Stan ten doprowadził do zakwestionowania przepisów przewidujących ulgi do niemieckiego TK. W konsekwencji uznał on, iż niemiecka ustawa o podatku od spadków i darowizn jest niekonstytucyjna w zakresie, w jakim przewidywała zupełne zwolnienie od podatku na wypadek dziedziczenia bądź darowania udziałów lub akcji przedsiębiorstw rodzinnych.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Podatki
Są nowe pomysły zespołu Rafała Brzoski na problemy polskich firm z fiskusem
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń