- Jednym z przedmiotów działalności spółki z o.o. jest udzielanie pożyczek pieniężnych. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, w związku z czym należne wynagrodzenie za udzielone pożyczki dokumentuje fakturą VAT z zastosowaniem zwolnienia z opodatkowania. Czy na tego typu fakturach powinniśmy zamieszczać określenie „metoda kasowa", mimo że nie wybraliśmy takiej formy rozliczeń? – pyta czytelniczka.
Obowiązek umieszczania na fakturze adnotacji „metoda kasowa" kojarzy się z formą rozliczeń VAT określoną w art. 21 ustawy o VAT. Polega ona na tym, że obowiązek podatkowy ?w odniesieniu do realizowanych dostaw towarów i świadczenia usług powstaje z dniem:
- ?otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT lub
- ??otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu niebędącego czynnym podatnikiem VAT.
Tylko dla małych
Należy przy tym wskazać, że kasowa metoda rozliczeń przewidziana jest wyłącznie dla małych podatników. Chodzi tu przede wszystkim ?o podmioty, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.
Konieczna adnotacja
Z przedstawionego opisu wynika, że spółka nie wybierała kasowej metody rozliczeń, chociaż wykonuje czynności zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Dla tego typu usług obowiązek podatkowy powstaje ?z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, co zostało uregulowane ?w art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e ustawy o VAT.
Z kolei według art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1, a więc w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, faktura powinna zawierać wyrazy „metoda kasowa". Co do zasady zatem, pomimo że spółka nie wybrała kasowej metody rozliczeń, ustawa zobowiązuje ją do umieszczania adnotacji „metoda kasowa" w treści faktur dokumentujących wynagrodzenie za udzielenie pożyczki.
Szczególne przypadki
Okazuje się jednak, że w art. 106o ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych został upoważniony do określenia w drodze rozporządzenia przypadków, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony ?w art. 106e ustawy o VAT, a także do określenia zakresu tych danych. ?Z upoważnienia tego minister finansów skorzystał i wydał 3 grudnia ?2013 r. rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zgodnie z jego ?§ 3 pkt 2 faktura dokumentująca świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT powinna zawierać:
a) datę wystawienia,
b) numer kolejny,
c) ?imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług,
d) nazwę usługi,
e) kwotę, której dotyczy dokument.
Jest to istotne ograniczenie elementów wymaganych na fakturze, ponieważ podstawowy zakres danych określony w art. 106e ust. 1 ustawy ?o VAT wymaga ponadto co najmniej:
a) adresów podatnika i nabywcy,
b) ?numerów NIP podatnika i nabywcy,
c) ?daty wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
d) zakresu wykonanych usług,
e) ?ceny jednostkowej usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto),
f) ?wartości wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),
g) stawki podatku,
h) ?sumy wartości sprzedaży netto, ?z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
i) ?kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Odpowiadając zatem na pytanie, należy stwierdzić, że spółka nie musi umieszczać na fakturze dokumentującej wynagrodzenie za udzieloną pożyczkę adnotacji „metoda kasowa". Co więcej, nie musi na takiej fakturze umieszczać wielu innych danych, które wymagane są na standardowej fakturze.
Maciej Jurczyga, doktor nauk ekonomicznych ?i biegły rewident