Przekazanie udziałowcom dywidendy rzeczowej, przekształcenie spółki kapitałowej, która ma zysk na kapitale zapasowym, w osobową czy sprzedaż majątku niezaliczonego do środków trwałych – w takich sytuacjach od nowego roku trzeba będzie zapłacić podatek. Tak wynika z podpisanej już przez prezydenta nowelizacji ustawy o CIT i o PIT.
Skarbówka doprecyzowuje
– W tych sprawach fiskus przegrywał w sądach, postanowił więc doprecyzować przepisy – mówi Łukasz Bączyk, doradca podatkowy w Crido Taxand. – Ministerstwo Finansów nie ukrywało zresztą tego w uzasadnieniu nowelizacji.
Zmiany nie ucieszą miłośników podatkowej optymalizacji. Przykładowo tych, którzy pozbywają się firmowego majątku, płacąc nim akcjonariuszom. Patent jest w miarę prosty. Załóżmy, że spółka ma nieruchomość. Gdyby ją sprzedała, uzyskałaby przychód.
– Aby go uniknąć, przekazuje nieruchomość w formie dywidendy – tłumaczy Konrad Turzyński, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. – W ten sposób wypełnia zobowiązanie wobec akcjonariuszy (udziałowców). Inny sposób to przyznanie wynagrodzenia rzeczowego za umarzane akcje (udziały). Z orzecznictwa wynika, że spółka nie uzyskuje w takich sytuacjach przysporzenia majątkowego, nie jest to bowiem odpłatne zbycie.
Od 1 stycznia 2015 r. zapłata w naturze pociągnie za sobą obowiązek wykazania przychodu. Ci, którzy planują taką operację, powinni więc się pospieszyć.
Szybka restrukturyzacja
Podobna jest możliwość uniknięcia opodatkowania zysków zgromadzonych na kapitale zakładowym lub rezerwowym spółki kapitałowej, która ma być przekształcona w osobową.
– Fiskus uważa, że w momencie przekształcenia taki zysk (jako niepodzielony) powinien być opodatkowany – mówi Łukasz Bączyk. – Sądy są jednak innego zdania. Twierdzą, że zysk został podzielony w momencie przekazania na kapitał zapasowy (rezerwowy), tak więc przy przekształceniu nie ma już przychodu.
– Są spółki, które przez wiele lat odkładały zyski na kapitał zapasowy i zebrały się tam wielomilionowe kwoty – mówi Konrad Turzyński. – Jeśli planują przekształcenie w spółkę osobową i zrobią to dopiero w przyszłym roku, zapłacą duży podatek. Dlatego warto przeprowadzić restrukturyzację jeszcze przed zmianami.
Od nowego roku przychód powstanie także u firm rozliczających się na podstawie ustawy o PIT, które sprzedały składnik majątku niewprowadzony do ewidencji środków trwałych (np. dlatego że przewidywany okres jego użytkowania był krótszy niż rok).