Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienił zdania. Konsekwentnie twierdzi, że  darmowe abonamenty medyczne dla pracowników są nieodpłatnym świadczeniem. Niekorzystne dla podatników stanowisko potwierdził ostatnio w sprawie dotyczącej interpretacji.

O jej wydanie wystąpił pracodawca. Spółka wyjaśniła, że zapewnia swoim obecnym i byłym pracownikom (emerytom, rencistom) możliwość korzystania z dodatkowej (poza medycyną pracy) darmowej  opieki medycznej. Ma umowę z jednym z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej i ponosi miesięczne opłaty.  Zapytała, czy w takiej sytuacji u pracowników powstanie przychód.

Fiskus odpowiedział, że tak. Przy czym przypomniał, że o powstaniu przychodu nie przesądza skorzystanie przez pracownika (byłego pracownika) z konkretnej usługi medycznej. Wystarczy samo otrzymanie abonamentu uprawniającego do skorzystania z usług medycznych w ramach wykupionego pakietu.

Stanowisko urzędników potwierdziły sądy administracyjne. Oddalając skargę kasacyjną spółki, NSA nie miał wątpliwości, że wartość abonamentu to nieodpłatne świadczenie. Jak tłumaczył sędzia NSA Krzysztof Winiarski, jest to rodzaj swoistej polisy i nie ma znaczenia, czy pracownik skorzysta z opieki czy nie.

W ocenie NSA bez wpływu na rozstrzygnięcie sprawy pozostaje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. dotyczący tzw. nieodpłatnych świadczeń (sygn. K 7/13). Co prawda zwraca on uwagę m.in. na konieczność wyrażenia zgody przez pracownika, ale z wniosku spółki wynika, że beneficjenci ją wyrazili. W spornej sprawie przychodem będzie wartość zindywidualizowanego abonamentu w przeliczeniu na jednego pracownika. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 1970/12