Posłowie wszystkich klubów poparli projekty ustaw upoważniających prezydenta do ratyfikacji nowych porozumień podatkowych z Bermudami, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi i Kajmanami. Nie ma tam podatków dochodowych, a kraje te są uważane za raje podatkowe. Na samych tylko Wyspach Dziewiczych w 2012 r. zarejestrowano aż 600 tys. spółek. Na kontach banków zarejestrowanych na Kajmanach ulokowano ok. 1,5 bln dol.
Polska zawarła umowy z tymi położonymi na Morzu Karaibskim i Atlantyku terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii. Porozumienia dotyczą głównie wymiany informacji o podatnikach osiągających dochody w Polsce i na tych wyspach. Właściwe organy obu stron porozumień będą zobowiązane m.in. do przekazywania żądanych informacji w formie zeznań świadków i uwierzytelnionych kopii oryginalnych dokumentów i informacji pochodzących z banków oraz instytucji finansowych i od wszelkich innych osób. W odniesieniu do Wysp Dziewiczych dodano jeszcze klauzulę, że w razie wprowadzenia tam VAT będzie on również objęty postanowieniami umowy.
Nieco inny charakter ma, również poparta przez wszystkie siły w Sejmie, zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Posłowie podkreślali, że umowa z ZEA została zawarta ponad 20 lat temu, a od tego czasu znacznie rozwinęła się współpraca handlowa Emiratów z Polską.
W umowie pojawi się tzw. klauzula nieruchomościowa, według której dochód z tytułu zbycia udziałów lub akcji tych spółek, których majątek składa się w więcej niż 50 proc. z nieruchomości, będzie podlegał opodatkowaniu w kraju, w którym te nieruchomości się znajdują.
Zmieniono też dla Polski metodę rozliczania podatku osób osiągających dochody w obu krajach. Metodę wyłączenia z progresją zastąpi metoda odliczenia proporcjonalnego.
Etap legislacyjny: dziś głosowanie w Sejmie