We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie w miejscu zamieszkania. Z tytułu PIT przedsiębiorca podlega pod urząd skarbowy według miejsca zamieszkania. Sama działalność wykonywana jest na terenie innej gminy. Dlatego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R przedsiębiorca złożył w urzędzie według adresu prowadzonej działalności gospodarczej zgłoszonej do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przy czym w zgłoszeniu VAT-R wskazał adres zamieszkania.

Podatnik tłumaczył jednak, że ponieważ we wpisie CEIDG nie widnieje adres zamieszkania, kontrahenci chcą wystawiać faktury tylko z adresem prowadzonej działalności uwidocznionym we wpisie. Dlatego zapytał, jaki adres powinien widnieć na fakturach VAT. Czy zgodny ze zgłoszeniem VAT-R, czy też ten widniejący we wpisie do ewidencji.

Początkowo fiskus odpowiedział, że będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla VAT-R. W konsekwencji w wypadku osób fizycznych powinien to być adres zamieszkania. Dla podatnika będącego osobą fizyczną jest on bowiem tym, czym adres siedziby dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Urzędnicy zwrócili jednak uwagę, że ustawa o VAT określa minimalny zakres danych, jakie powinna zawierać faktura, i nie nakłada ograniczeń co do umieszczenia dodatkowych danych identyfikujących dostawców, nabywców czy też towarów. Dlatego w ich ocenie umieszczenie na fakturze dodatkowo adresu prowadzenia działalności (jeżeli taki widnieje również na zaświadczeniu o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej) nie będzie błędem.

Ostatecznie jednak pierwotna interpretacja została uznana za błędną i w konsekwencji zmieniona z urzędu.

W nowej wskazano, że co do zasady na fakturze powinien być podawany adres siedziby działalności gospodarczej podatnika w rozumieniu ustawy o VAT. Przepisy nie precyzują, jaki adres powinien być wskazany na fakturze w wypadku przedsiębiorcy będącej osobą fizyczną, gdy główne miejsce prowadzenia działalności znajduje się w innym miejscu niż zamieszkania. Zasadniczo będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem identyfikacyjnym, tj. w wypadku osób fizycznych adres zamieszkania.

Jednakże gdy osoba fizyczna nie prowadzi firmy w miejscu zamieszkania i posiada główne miejsce prowadzenia działalności, to na fakturze należy podawać jego adres.

Organ interpretacyjny odpowiedział zatem, że skoro wnioskodawca nie prowadzi działalności w miejscu zamieszkania, w fakturach powinien podawać adres głównego miejsca prowadzonej działalności gospodarczej zgodny z wpisem do CEIDG.