Sprowadzenie do Polski wyrobów akcyzowych nabytych w innym kraju Unii Europejskiej wiąże się zazwyczaj z koniecznością dopełnienia przez polskiego przedsiębiorcę obowiązków takich jak rejestracja jako podatnik akcyzy, prowadzenie specjalnej ewidencji na potrzeby akcyzy oraz zapłata akcyzy należnej w Polsce. Podane formalności nie są jednak wymagane, jeżeli przedmiotem nabycia są wyroby akcyzowe objęte w Polsce zerową stawką akcyzy.
Zakres wyrobów traktowanych w Polsce jako akcyzowe jest szeroki i wynika z załącznika nr 1 do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Trzeba jednak wiedzieć, że część wyrobów akcyzowych może być w Polsce objęta zerową stawką akcyzy, a wówczas nie jest konieczne rozliczanie od nich tego podatku.
Kody są decydujące
Przykładowo, na gruncie polskiej ustawy o podatku akcyzowym produkt o kodzie CN 2710 19 99 jest wyrobem akcyzowym. Wyroby o kodzie CN 2710 19 99 będące olejami smarowymi lub pozostałymi olejami objęte są stawką akcyzy w wysokości 1180,00 zł/1000 litrów (co wynika z art. 89 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym). Polska firma nabywająca z innego kraju Unii Europejskiej olej smarowe lub pozostałe oleje o kodzie CN 2710 19 99 powinna więc posiadać status podatnika akcyzy, złożyć zabezpieczenie akcyzowe i zgłoszenie o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, jak również prowadzić ewidencję nabyć wewnątrzwspólnotowych oraz rozliczać należną od tych wyrobów akcyzę.
Bez formalności
Warto wiedzieć, że stawka w wysokości 1180 zł/1000 litrów nie ma jednak zastosowania do smarów plastycznych o kodzie CN 2710 19 99. Smary plastyczne o kodzie CN 2710 19 99, na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, objęte są zerową stawką akcyzy. Warunkiem zastosowania zerowej stawki akcyzy jest jednak ich przeznaczenie dla celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych.
Przykładowo, wykorzystanie smaru plastycznego do smarowania łożysk oraz do smarowania łańcuchów oznacza, że produkt ten będzie objęty zerową stawką akcyzy. Zerowa stawka akcyzy dla smaru plastycznego o kodzie CN 2710 19 99 oznacza natomiast, że nie tylko nie jest konieczna zapłata akcyzy od tego wyrobu, ale również nie jest wymagane spełnienie jakichkolwiek formalności przy jego nabyciu (z innych krajów Unii Europejskiej). W szczególności, w takim przypadku polska firma nabywająca smary plastyczne nie musi posiadać statusu podatnika akcyzy ani też prowadzić ewidencji nabytych wewnątrzwspólnotowo smarów plastycznych.
Przykład
Polska firma A planuje kupować we Francji i przemieszczać do Polski smary plastyczne o kodzie CN 2710 19 99. Firma A nabyte we Francji smary plastyczne zamierza wykorzystywać do smarowania łożysk, przekładni i sprężyn. Podane zastosowanie smarów plastycznych oznacza, że firma A nie będzie obowiązana do rozliczenia akcyzy w Polsce od nabytych smarów plastycznych. Na gruncie podatku akcyzowego nie będzie też musiała spełniać jakichkolwiek innych wymogów.
Łatwo o pomyłkę
Przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym smarów plastycznych o kodzie CN 2710 19 99 należy jednak zachować szczególną ostrożność. Okazuje się bowiem, że często polscy przedsiębiorcy mylą smary plastyczne z olejami smarowymi i pozostałymi olejami.
Te ostatnie wyroby nie są zaś objęte zerową stawką akcyzy i konieczna jest od nich zapłata akcyzy według stawki 1180,00 zł/1000 litrów. Dlatego też, jeżeli polska firma zamierza nabyć z innego kraju Unii Europejskiej wyrób o kodzie CN 2710 19 99 powinna dokładnie ustalić (na podstawie danych przekazanych przez dostawcę) jaki produkt będzie przedmiotem transakcji: czy będzie to smar plastyczny czy olej smarowy. W przypadku wyrobów klasyfikowanych pod kodem CN 2710 19 99 zerowa stawka akcyzy może mieć bowiem zastosowanie tylko do smarów plastycznych.
—Piotr Paszek, doradca podatkowy, kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP sp. z o.o.