- W praktyce obrotu gospodarczego firmy, które zlecają kooperantom wykonanie określonych produktów, nierzadko przekazują tym kooperantom do bezpłatnego używania specjalistyczne maszyny niezbędne do wykonania tych produktów. Maszyny te są środkami trwałymi przedsiębiorców zlecających wykonanie produktów. Czy odpisy dokonywane za okres, w którym te maszyny były oddane do bezpłatnego używania, mogą być zaliczone do kosztów?

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania – za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania (art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 45 lit. c ustawy o PIT).

Moim zdaniem przekazanie przez przedsiębiorcę specjalistycznych maszyn kooperantowi do bezpłatnego używania podczas produkcji wyrobów na zlecenie tego przedsiębiorcy nie pozbawia tego przedsiębiorcy prawa do ujęcia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonanych za okres oddania do nieodpłatnego używania.

Poza zakresem hipotezy art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 pkt 45 lit. c ustawy o PIT znajdują się bowiem prawnopodatkowe stany faktyczne, w których użyczenie maszyn, czy urządzeń związane jest z obowiązkiem jakiegokolwiek wzajemnego świadczenia. W sytuacji gdy maszyny są przekazywane w celu użycia ich przy wytworzeniu zleconych produktów, to kooperant zobowiązany jest do świadczenia wzajemnego. Tym świadczeniem jest wykonanie zleconych produktów, których nie wykonałby bez otrzymania specjalistycznej maszyny.

—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy