Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji podatkowej z 11 września (ITPP1/ 443-525/13/JJ).
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy produkującego maszyny rolnicze, który w 2001 r. nabył prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na nim magazynem. Trzy lata później dokonał on podobnej transakcji – od innego podmiotu kupił prawo użytkowania wieczystego innej działki, ze znajdującą się na niej wiatą (halą).
Po kilku latach wykorzystywania w działalności powyższych nieruchomości firma nabyła ich własność od starostwa powiatowego. Powiat wystawił faktury dokumentujące sprzedaż, na których wykazał VAT w wysokości 23 proc.
Podatnik zwrócił się do dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z wnioskiem o potwierdzenie, że może odliczyć podatek związany z zakupem nieruchomości.
– Działki zostały nabyte i wykorzystywane wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością i są wyłącznie związane z zakresem wykonywanych czynności opodatkowanych – tłumaczył przedsiębiorca, uzasadniając swoje stanowisko. Jego zdaniem, skoro jest podatnikiem VAT, a zakupy służą jego działalności gospodarczej, w całości opodatkowanej VAT, może odliczyć podatek naliczony.
Izba skarbowa uznała to stanowisko za nieprawidłowe. W jej opinii nie doszło do czynności opodatkowanej, a w konsekwencji wystawiona faktura jest błędna i nie daje prawa do odliczenia.
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Organ przytoczył także art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, zawierający definicję dostawy towarów. Zgodnie z tym przepisem jest nią przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym m.in. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste.
– Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem wyrażenia „prawo do rozporządzania jak właściciel" nie można interpretować jako „prawo własności" – wyjaśniła izba skarbowa.
– Zatem sprzedaż tej nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego, będąca w istocie „przekształceniem" prawa wieczystego użytkowania w prawo własności gruntu, nie może być traktowana jako ponowna dostawa tego samego towaru, gdyż nie spełnia dyspozycji art. 7 ust. 1 ustawy – uznał organ podatkowy. Tłumaczył, że w rozumieniu przepisów o VAT przedsiębiorca nabył nieruchomości w 2001 i 2004 r. Zakup własności od starostwa powiatowego, w ocenie dyrektora izby skarbowej, stanowi jedynie zmianę tytułu prawnego do nieruchomości, nie wpływa natomiast na władztwo do rzeczy, które użytkownik wieczysty uzyskał już w dacie oddania mu gruntu w użytkowanie wieczyste. Dyrektor stwierdził, że opisana przez podatnika transakcja nie jest dostawą towarów ani świadczeniem usług w rozumieniu przepisów o VAT.
– Podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu – uznał organ.