Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce wprowadza kilka zmian w przepisach ordynacji podatkowej. Jedna z nich powinna ucieszyć tych, którzy są na bakier z fiskusem. Od nowego roku kwestionowanie decyzji urzędu będzie mniej ryzykowne.

Obecnie – zgodnie z art. 230 ordynacji podatkowej – izba skarbowa może zwrócić sprawę urzędowi wówczas, gdy w trakcie postępowania odwoławczego okaże się, że zobowiązanie podatkowe jest za niskie (albo za wysoka jest kwota do zwrotu). Skutkiem jest większy wymiar podatku.

Powoduje to, że podatnicy często nie składają odwołania, obawiając się pogorszenia swojej sytuacji. Zachodzi bowiem ryzyko, że izba skarbowa będzie inaczej interpretować przepisy i doszuka się nieprawidłowości tam, gdzie nie znalazł ich urząd.

Od 1 stycznia 2013 r. fiskus już nie będzie miał takiej możliwości. Art. 230 będzie można stosować tylko do spraw zwróconych organowi pierwszej instancji w celu dokonania wymiaru uzupełniającego przed tą datą.

Pozostaje tylko art. 234 ordynacji podatkowej. Daje on szansę zmiany decyzji na niekorzyść podatnika wówczas, gdy rozstrzygnięcie rażąco narusza prawo lub interes publiczny. Jak podkreśla się w orzecznictwie sądowym, taka procedura jest zarezerwowana dla naprawdę poważnych błędów.

Kolejna korzystna dla podatników zmiana to ułatwienie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (wiąże się to też z nowelizacją kodeksu spółek handlowych). Wstąpi ona w przewidziane w przepisach podatkowych prawa przekształcanego (z określonymi wyjątkami). Jak podkreślali eksperci (np. w „Rz" z 23 listopada), brak takiej sukcesji podatkowej zniechęcał firmy do zmiany formy prowadzenia działalności.

Nowością jest wprowadzenie możliwości zabezpieczenia kredytu bankowego kwotą przysługującego zwrotu VAT. Urząd skarbowy będzie zobowiązany do wydania – na wniosek banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – zaświadczenia potwierdzającego, że taki zwrot został wykazany w deklaracji.

Ostatnia zmiana dotyczy ograniczenia poboru zaliczek podatkowych w trakcie roku. Jeśli podatnik uprawdopodobni, że byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do daniny za cały rok, fiskus będzie musiał ograniczyć ich pobór. Teraz ta decyzja jest uznaniowa.