Kolejną transakcją, która stwarza podatnikom wątpliwości interpretacyjne, jest transakcja wzajemnego finansowania się podmiotów w grupie kapitałowe, zwana cash poolingiem. Polega on na przepływach finansowych dokonywanych pomiędzy uczestnikami grupy.

Umożliwia wzajemne uzupełnianie niedoborów na rachunkach bankowych podmiotów powiązanych nadwyżkami z rachunków bankowych innych podmiotów w grupie. Funkcję zarządzającego transakcją pełni pool leader, który za swoje czynności pobiera wynagrodzenie. Dla podmiotów powiązanych problemem może być ustalenie wartości transakcji w celu wypełnienia obowiązku sporządzenia podatkowej dokumentacji cen transferowych. Zgodnie z art. 9 a ustawy o CIT, transakcje finansowe wymagają udokumentowania w przypadku kiedy ich wartość przekroczy 30.000 euro.

Zgodnie z interpretacjami organów podatkkowych wartością transakcji jest wartość wynagrodzenia za usługi płaconego przez uczestnika transakcji na rzecz pool leadera.(np. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 31 sierpnia 2011 r.; IPPB5/423-580/11-2/JC).

Wypłata odsetek pomiędzy uczestnikami umowy cash poolingu nie jest zatem dokonywana w ramach transakcji pomiędzy tymi uczestnikami. Skoro bowiem uczestnicy cash poolingu nie świadczą w ramach tej umowy usług, zatem nie można mówić o transakcji pomiędzy uczestnikami tej umowy. W tym przypadku brak transakcji oznacza nieziszczenie się pierwszego z dwóch wymienionych warunków, od których spełnienia zależy obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej.

Dlatego też spółka, w zakresie odsetek przekazywanych lub otrzymywanych przez nią z tytułu uczestnictwa w opisanej wyżej strukturze cash poolingu nie będzie (jako jeden z jej uczestników) obowiązana sporządzać dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ust. 1 ustawy o CIT (tak mówi interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2009 r; IPPB3/423-229/09-4/MS).

Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z umową pomiędzy uczestnikiem cash poolu a pool leaderem, wówczas wysokość wynagrodzenia agenta (pool leadera) implikuje zastosowanie się do art. 11 ustawy o CIT, i w związku z tym spółka jest zobligowana do przygotowania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a tej ustawy (zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Warszawie z 16 listopada 2009 r; IPPB3/423-514/09-5/AG)

Drugą z wątpliwych kwestii jest obowiązek pobrania podatku u źródła w sytuacji kiedy odsetki wypłacane są przez pool leadera z siedzibą w Polsce na rzecz innego uczestnika cash poolu – nierezydenta w rozumieniu prawa dewizowego.

W przypadku kiedy właścicielem odsetek jest pool leader, nie występują żadne bezpośrednie rozliczenia między podmiotami uczestniczącymi w umowie cash poolingu. Za pomocą rachunku pool leadera przekazywane są środki finansowe do poszczególnych spółek uczestniczących w umowie cash poolingu. Sam fakt fizycznego przepływu środków pieniężnych pomiędzy rachunkami uczestników umowy cash poolingu i rachunkiem docelowym Agenta nie powoduje, iż Agent staje się osobą uprawnioną.

Jeżeli zatem z umowy cash poolingu wynika, że pool leader jest odbiorcą odsetek, natomiast ich właścicielem (podmiotem uprawnionym do odsetek) pozostaje nie pool leader, lecz inny uczestnik umowy cash poolingu przekazujący nadwyżkę środków, to odsetki wypłacone na rzecz pool leadera nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Pool leader jest bowiem tylko ich odbiorcą, lecz nie jest ich właścicielem (tj. podmiotem uprawnionym). Taki pogląd wyraziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 10 lutego 2009 r; ILPB3/423-758/08-3/HS).