Jeśli bowiem dojdzie w tym czasie do powstania zaległości podatkowej, to urząd skarbowy może obciążyć odpowiedzialnością za nie konkubenta. Pozwala na to art. 111 ordynacji podatkowej. Zrównuje on odpowiedzialność osób pozostających w związkach partnerskich z tą, jaką ponoszą małżonkowie czy inni członkowie rodziny.
W tym jednak wypadku, podobnie jak przy pozostałych członkach rodziny, konieczne jest spełnienie określonych przesłanek.
Po pierwsze konkubent (konkubina) musi stale współdziałać z podatnikiem w prowadzeniu działalności gospodarczej, z którą związane są zaległości (a nie tylko okazjonalnie).
Po drugie, musi osiągać korzyści z działalności prowadzonej z podatnikiem.
Po trzecie, zaległości podatnika muszą być związane z prowadzoną przez niego działalnością. Jeśli zatem dotyczą innych zobowiązań podatkowych niż te wynikające z prowadzenia firmy, konkubent nie poniesie za nie odpowiedzialności.
Przepisy nie wymagają – przy odpowiedzialności za zaległości podatnika związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą – aby konkubent współdziałał przy jej prowadzeniu na podstawie umowy o pracę czy zlecenia a sądy administracyjne i wręcz orzekają, że współdziałanie nie może być objęte takimi formami (patrz cytowany wcześniej wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 26 maja 2010).
Wystarczy, że organy podatkowe wykażą, że współdziałał stale (niezależnie na jakiej podstawie a nawet mógł robić to bezumownie) i czerpał korzyści. Przy czym korzyściami będą wszelkie przysporzenia majątkowe, a nie tylko pieniądze. Mogą to być również rzeczy czy darmowe usługi świadczone przez podatnika na rzecz konkubenta.
Odpowiedzialność konkubenta obejmie cały majątek. Jednak będzie on odpowiadał tylko do wysokości uzyskanych korzyści.
Przedsiębiorca angażujący do prowadzenia swojej firmy konkubenta może liczyć na korzyści, bo wypłacone mu wynagrodzenie zaliczy do kosztów podatkowych. Inaczej rzecz wygląda z punktu widzenia konkubenta.
Dla niego współdziałanie w prowadzeniu biznesu partnera nie jest już tak atrakcyjne. Sporo ryzykuje. W razie niepowodzenia będzie odpowiadał za jego zobowiązania podatkowe.
Zobacz serwis » Dobra Firma » Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Zaległości podatkowe » Odpowiedzialność za zaległości podatkowe