Jeżeli zbiornik asenizacyjny, popularnie zwany szambem, służy obsłudze budynku, dzieli jego los podatkowy. Wartość zbiornika powiększa wartość początkową budynku. W tej jednak sytuacji szambo nie jest związane z konkretnym budynkiem.

Należałoby je sklasyfikować pod pozycją 104 KŚT „Zbiorniki, silosy i budynki magazynowe”. Zgodnie z definicją w słowniku języka polskiego termin zbiornik oznacza naczynie lub urządzenie do zbierania i przechowywania różnych materiałów. Co do zasady zatem szambo można przyporządkować do tej grupy.

Warunkiem jest jednak, aby jego konstrukcja nie zawierała żadnych ulepszeń, żeby nie miało ono podłączonych żadnych dodatkowych instalacji, jak urządzenie do odtłuszczania ścieków; byłoby bowiem nie tylko zbiornikiem, lecz pełniłoby także inne funkcje, np. oczyszczalni ścieków.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol) podatkowi od nieruchomości podlegają m.in. budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle art. 1a ust. 1 pkt 2 upol budowlą podlegającą opodatkowaniu jest obiekt budowlany, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury oraz urządzenie budowlane, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Prawo budowlane w art. 3 pkt 1b mówi, że za obiekt budowlany uważana jest budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Z kolei w myśl art. 3 pkt 3 prawa budowlanego przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, m.in. obiekty liniowe, lotniska, mosty, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów.

Szambo, jako zbiornik na nieczystości, będzie więc budowlą w rozumieniu upol, która podlega podatkowi od nieruchomości.

Podstawą opodatkowania budowli, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 upol, jest wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Za wartość początkową środków trwałych, zgodnie z ustawami dochodowymi, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę nabycia, w razie wytworzenia we własnym zakresie – koszt wytworzenia.

Jeżeli od budowli lub ich części nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ustawodawca w art. 7 upol ustanowił zwolnienia o charakterze przedmiotowym, na mocy których określone budowle, bez względu na to kto jest ich właścicielem, nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Przepis wymienia m.in. budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej i portowej, służące działalności leśnej i rybackiej czy też budynki, budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego.

Przedsiębiorca nie będzie więc zobowiązany do zapłaty podatku, jeżeli jego szambo będzie znajdowało się na terenie lotniska użytkowego, w części lotniczej (czyli na obszarze trwale przeznaczonym do startów i lądowań samolotów oraz do związanego z tym ruchu samolotów, wraz z urządzeniami służącymi do obsługi tego ruchu, do którego dostęp jest kontrolowany).

Hanna Kozłowska - doradca podatkowy, biegła rewidentka w KDA Grupa Sarnowski i Wiśniewski

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Nieruchomości

»

Podatek od nieruchomości

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Amortyzacja

»

Amortyzacja nieruchomości i praw do nieruchomości

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Zwolnienia z VAT

»

Zwolnienia przedmiotowe z VAT