Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2011 r.

Według niego zastosowanie ma stawka podstawowa, a nie preferencyjna (8 proc.), ponieważ czynności te nie są dostawą, budową, remontem, modernizacją lub przebudową obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie są to też roboty konserwacyjne, o których mowa w § 7 rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnik we wniosku o interpretację twierdził natomiast, że montaż szaf wnękowych i mebli kuchennych w trwałej zabudowie w obiektach budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupowaniu 111/112 podlega 8-proc. stawce VAT.

Dyrektor IS w Poznaniu, uznając jego stanowisko za nieprawidłowe, podkreślił w uzasadnieniu interpretacji,  że „z uwagi na to, iż obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy, powinny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy".

Według dyrektora izby preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania czy montażu różnych towarów.

Numer interpretacji ILPP1/443-558/11-2/AK

Czytaj również:

Zobacz serwisy:

VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Dostawa towarów z montażem

VAT » Stawki VAT

Zobacz: Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z 11 lutego 2011 r. w sprawie stawki VAT od usług remontowych