Dziś podstawowe znaczenie ma art. 3 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.

Zgodnie z ust. 1 tego przepisu od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2012 w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, nie więcej jednak niż 6000 zł.

W art. 3 ust. 2 pkt 1 – 4 wskazane są wyjątki, kiedy podatnik ma prawo do odliczenia całego VAT. Są one takie same jak w przepisach obowiązujących od 22 sierpnia 2005 do końca ubiegłego roku. Dziś również spełnienie określonych tam wymogów musi być potwierdzone przez okręgową stację kontroli pojazdów.

Po 31 grudnia 2010 zmieniły się natomiast zasady korygowania VAT w sytuacji wprowadzenia zmian w samochodzie. Jeśli w pojeździe, dla którego stacja kontroli pojazdów wydała zaświadczenie dla celów VAT, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których nie spełnia on wymagań, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 – 4 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, podatnik musi skorygować kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym odliczył VAT.

Obowiązek ten nie jest, w przeciwieństwie do poprzedniego obowiązującego art. 86 ust. 5c ustawy o VAT, ograniczony w czasie. Odliczony VAT trzeba więc skorygować, także gdy przeróbki zostaną wykonane po upływie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę dokumentującą nabycie pojazdu.

Druga istotna zmiana to termin korekty. W myśl obecnie obowiązujących przepisów VAT trzeba skorygować w okresie, w którym podatnik rozliczył podatek naliczony, a nie jak dotychczas w rozliczeniu za okres, w którym wykonano przeróbki.

Przykład

Podatnik kupił samochód ciężarowy w lutym 2011 i wtedy odliczył VAT. Następnie w lipcu 2011 wprowadził przeróbki i przerejestrował samochód na osobowy. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie korekty deklaracji VAT-7 za luty 2011.

Może to oznaczać konieczność zapłaty odsetek za zwłokę, jeżeli podatnik wykazał w tamtym rozliczeniu kwotę zobowiązania podatkowego lub kwotę zwrotu różnicy podatku, a w sytuacji wykazania tzw. kwoty do przeniesienia spowoduje to konieczność skorygowania deklaracji za następny miesiąc lub miesiące.

Korygując VAT, podatnik może uwzględnić 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze zakupu, nie więcej jednak niż 6000 zł (a więc w takiej wysokości, jakby kupował auto osobowe).

Stare zaświadczenia są ważne

Ministerstwo Finansów wyraziło pogląd, że po 1 stycznia 2011 aktualność zachowują zaświadczenia wydane przez okręgowe stacje kontroli pojazdów do końca 2010 potwierdzające spełnienie wymogów określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 – 4 ustawy o VAT, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany w pojeździe, w wyniku których nie spełniałby on już wymagań potwierdzonych tym dokumentem.

Wymagania dla pojazdów samochodowych, których spełnienie potwierdzają te zaświadczenia, nie zmieniły się bowiem po 31 grudnia 2010.

Komentarz

Zasady odliczania VAT przy nabyciu samochodów reguluje obecnie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. Nie zawiera ona przepisów przejściowych dotyczących korekty podatku naliczonego w przypadku zmian konstrukcyjnych w pojeździe nabytym przez 1 stycznia 2011.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia podatku naliczonego ustala się zasadniczo na podstawie przepisów obowiązujących w momencie jego powstania, to za usprawiedliwiony można uznać pogląd, że w przypadku tych samochodów należy stosować zasady korekt obowiązujące wcześniej.

Przykładowo w przypadku samochodów nabytych od 22 sierpnia 2005 do 31 marca 2011 będzie to art. 86 ust. 5c ustawy o VAT, jeśli podatnik prawa do odliczenia całego VAT nie wywiódł na podstawie wyroku ETS w sprawie C-414/07. W tym drugim wypadku należy się odnieść do przepisów obowiązujących przed 1 maja 2004, które takiej korekty w ogóle nie przewidywały.

VAT od paliwa nie księgujemy

Stosownie do art. 4 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2012 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy.

Przerabiając samochód z ciężarowego na osobowy, podatnik musi mieć na uwadze, że od dnia wprowadzenia przeróbek nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa służącego do napędu tego pojazdu.

Modyfikacja w pojeździe nie obliguje jednak do korekty podatku naliczonego od paliwa wykorzystanego do jego napędu przed dniem jej wprowadzenia.

Autor jest doradcą podatkowym prowadzącym własną kancelarię w Warszawie

Czytaj też:

Zobacz więcej w serwisie:

» Podatki i księgi » Samochód i podróże » Samochód » VAT od auta » Odliczenie VAT od samochodu, motocykla, paliwa

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Odliczenie i zwrot VAT

»

Odliczenie VAT

»

Korekta odliczenia

Zobacz poradnik o zmianach w VAT:

» Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.