Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie CIT - wyrok NSA

Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych i posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne zorganizowanej części przedsiębiorstwa mają umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Brak którejkolwiek z wymienionych przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Publikacja: 08.03.2019 04:50

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie CIT - wyrok NSA

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 2288/16 z 23 sierpnia 2018 r.

W wyniku postępowania kontrolnego u skarżącej spółki z o.o. (dalej: spółka) stwierdzono niewykazanie przychodu uzyskanego z tytułu objęcia udziałów w „spółce-córce" w zamian za aport. Wskutek odwołania, dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Zdaniem organów podatkowych, urządzenia, maszyny i surowce wniesione do „spółki-córki" nie stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT. Nie wystąpiły bowiem łącznie przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego. Organ odwoławczy podkreślił, że to ostatnie musi istnieć już w ramach przedsiębiorstwa podmiotu wnoszącego wkład, a nie dopiero kształtować się po wyprowadzeniu z niego pewnych składników majątkowych. Stwierdził też, że dokumentacja rachunkowa nie rozróżniała operacji finansowych jakiejkolwiek wewnętrznej jednostki organizacyjnej w spółce.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów