Aktualizacja: 08.03.2019 04:50 Publikacja: 08.03.2019 04:50
Foto: Fotolia.com
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 2288/16 z 23 sierpnia 2018 r.
W wyniku postępowania kontrolnego u skarżącej spółki z o.o. (dalej: spółka) stwierdzono niewykazanie przychodu uzyskanego z tytułu objęcia udziałów w „spółce-córce" w zamian za aport. Wskutek odwołania, dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Zdaniem organów podatkowych, urządzenia, maszyny i surowce wniesione do „spółki-córki" nie stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT. Nie wystąpiły bowiem łącznie przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego. Organ odwoławczy podkreślił, że to ostatnie musi istnieć już w ramach przedsiębiorstwa podmiotu wnoszącego wkład, a nie dopiero kształtować się po wyprowadzeniu z niego pewnych składników majątkowych. Stwierdził też, że dokumentacja rachunkowa nie rozróżniała operacji finansowych jakiejkolwiek wewnętrznej jednostki organizacyjnej w spółce.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas