Z obecnego brzemienia przepisów dotyczących odliczania VAT od samochodów (art. 3 ustawy z 16 grudnia 2010 o zmianie ustawy o VAT i transporcie drogowym i załącznika do niej) wynika, że nie.
Identyczne wnioski można było wysnuć z obowiązującego przed 1 stycznia 2011 art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT oraz załącznika nr 9 do tej ustawy. W wykazie pojazdów specjalnych objętych pełnym odliczeniem nie znajdziemy pojazdów sanitarnych.
Także organy podatkowe nie idą przedsiębiorcom na rękę i stosują bardzo ścisłą wykładnię tych przepisów.
Przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 sierpnia 2009 (ILPP2/443-647/09-4/AD) czytamy: „przewidziane przepisem art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy wyłączenie z regulacji zawartej w art. 86 ust. 3 ustawy nie dotyczy wszystkich pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, a jedynie pojazdów samochodowych o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy.
W załączniku tym nie zostały wymienione pojazdy specjalne do przewozu osób niepełnosprawnych (pojazdy sanitarne). A zatem w odniesieniu do samochodów tego typu nie ma zastosowania przepis art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT”.
Teoretycznie więc odliczyć pełnego VAT od karetki nie można. Należy jednak zauważyć, że w treści decyzji wykonawczej Rady UE z 27 września 2010 upoważniającej Polskę do modyfikacji na niekorzyść podatników zakresu prawa do odliczenia wprost wskazano, że przyznane jej uprawnienie do czasowego wprowadzenia ograniczeń w prawie do odliczenia VAT nie ma zastosowania do pojazdów przeznaczonych do wykonywania specjalnych funkcji (trudno nie przypisać karetce takiego przymiotu).
Zatem wydaje się, że utrzymanie w mocy ograniczenia wynikającego do końca 2010 r. z art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT do 31 grudnia 2012 wykracza poza swobodę regulacji przyznanej Polsce na mocy decyzji Rady.
Przepis w dotychczasowym brzmieniu przestanie obowiązywać 1 stycznia 2013
, na mocy art. 1 ust. 1 pkt 12 ustawy nowelizującej z 16 grudnia 2010.
Po tej dacie o tym, czy dany pojazd jest pojazdem specjalnym uprawniającym do pełnego odliczenia, decydować będzie wyciąg ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Pojazdów sanitarnych nie będzie więc dotyczyć limitowane odliczenie, jeżeli uzyskają odpowiednią homologację.
Autorka jest biegłym rewidentem, doradcą podatkowym w KDA Kancelaria doradztwa podatkowego w Poznaniu
Więcej w serwisie:
»
»
»
»
Odliczenie VAT od samochodu, motocykla, paliwa
Zobacz cały poradnik:
» Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.