Aktualizacja: 26.02.2019 08:50 Publikacja: 26.02.2019 08:05
Foto: 123RF
Objaśnienia podatkowe ministra finansów o schematach podatkowych (MDR) z 31 stycznia 2019 r. nie pozostawiają złudzeń: zastosowanie mechanizmu safe harbour, czyli bezpiecznej przystani do pożyczek, kredytów lub emisji obligacji, będzie schematem podatkowym.
Od 1 stycznia 2019 r. do ustawy o CIT (art. 11g) oraz ustawy o PIT (art. 23s) wprowadzono uproszczenie zasad rozliczeń. Na jego mocy organy podatkowe nie określają oprocentowania pożyczek udzielanych między podmiotami powiązanymi, jeśli finansowanie spełnia łącznie pięć ustawowych przesłanek. Z objaśnień Ministerstwa Finansów wynika jednak, że uproszczenie polegające na zastosowaniu mechanizmu safe harbour, czyli bezpiecznej przystani, do pożyczki, dla której podatnik nie sporządza analizy porównawczej ani analizy zgodności, a organ odstępuje od weryfikacji kalkulowanego zgodnie z ustawą o CIT–PIT oprocentowania, należy uznać za zastosowanie przez podatnika schematu podatkowego.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas